Krajowa Rada Izb Rolniczych przeciwko likwidacji norek

Krajowa Rada Izb Rolniczych sprzeciwia się likwidacji hodowli norek w Polsce. Członkowie Krajowej Rady  wystosowali pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy o zmianę podejścia do zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek. Domagają się rezygnacji z wybijania i utylizacji zwierząt z zainfekowanych ferm na rzecz obejmowania tych ferm kwarantanną.

 Krajowa Rada Izb Rolniczych przeciwko likwidacji norek
Krajowa Rada Izb Rolniczych przeciwko likwidacji norek

Rolnicy zajmujący się utrzymaniem zwierząt futerkowych znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Niestety w dalszym ciągu zwierzęta z gatunku norki amerykańskiej nie zostały dopisane do artykułu 49 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. W  związku z tym, inaczej niż w przypadku hodowców trzody chlewnej, bydła czy drobiu, hodowcom tych zwierząt nie przysługuje odszkodowanie zgodne z realną wartością utrzymywanych zwierząt. Nagroda, o której w wielu wypowiedziach wspominacie Państwo jest uznaniowa a hodowcy nie mają żadnej gwarancji dotyczącej jej wypłaty.

Na szczęście, inaczej niż w przypadku zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń czy Ptasiej Grypy, przykłady takich krajów jak Grecja, Hiszpania, Kanada, Litwa, Francja, Włochy, Szwecja pokazują, że w przypadku zakażenia SARS-CoV-2 u norek, możliwa jest rezygnacja z ich sanitarnego uboju na rzecz kwarantanny.

Rezygnacja z  sanitarnego uboju na rzecz kwarantanny

Zastosowanie takiego podejścia- w pełni bezpieczne co pokazują przykłady przywołanych państw – oznaczało będzie, że rolnik na którego fermie zostanie zdiagnozowany przypadek zakażenia będzie mógł dalej pracować, spłacać zaciągnięte kredyty i rozwijać swoje gospodarstwo. W przeciwnym razie grozi mu bankructwo a skarb państwa naraża to na straty.

Niestety już teraz, pod względem wydatków budżetu Państwa z tytułu zwalczania chorób zakaźnych z urzędu rok 2021 okazuje się rekordowy. Brakuje środków na wypłaty odszkodowań dla hodowców trzody chlewnej czy drobiu. Dlatego tym bardziej zasadnym jest niepodejmowanie decyzji o wybijaniu zwierząt które mogą zostać poddane kwarantannie.

„Jako Krajowa Rada Izb Rolniczych stanowczo sprzeciwiamy się wybijaniu norek w przypadku zainfekowania fermy wirusem SARS-CoV-2, domagając się jednocześnie zabezpieczenia interesów hodowców poprzez ustawowe zabezpieczenie ewentualnych odszkodowań” – czytamy w komunikacie.

AM/Redakcja AgroNews na podst. KRIR

Advertisement
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Internetowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024” rozstrzygnięty!

Jolanta i Mateusz Kowalczykowie z Chomętowa w województwie zachodniopomorskim zwyciężyli w tegorocznej edycji Internetowego Konkursu “Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024”. W konkursie oddano 37132 głosów...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics