Krajowe ceny zbóż nadal rosną

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe 11 raportowanych zbóż wzrosły, a tylko w 1 przypadku spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 15-21.11.2021. Podwyżki cen średnich były duże, mieściły się w zakresie 1,1%-8,8%. Spadek tygodniowy ceny średniej odnotował tylko jęczmień paszowy (-2,2% do 965 zł/t). Praktycznie wszystkie zboża osiągają w ostatnich tygodniach swoje historyczne maksima.

Krajowe ceny zbóż nadal rosną
Krajowe ceny zbóż nadal rosną

Wyjątek stanowi kukurydza, która powyżej 1100 zł/t (średnio) kosztowała już w połowie września. Cena średnia kukurydzy suchej spadła do nieco powyżej 900 zł/t na początku października, ale w kolejnych tygodniach powoli pnie się w górę, korzystając z trendu wzrostowego panującego na rynku pozostałych zbóż. W raportowanym tygodniu cena średnia suchej kukurydzy wróciła lekko powyżej 1000 zł/t – pierwszy raz od 6 tygodni.

Cenę średnią krajową tony pszenicy konsumpcyjnej ustalono na 1215 zł/t, po wzroście  aż o 1,7% w skali tygodnia, a cena średnia pszenicy skupowanej na cele paszowe wyniosła 1189 zł/t. W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę płacono w makroregionie południowym. Ziarno przeznaczone na cele paszowe wyceniono tam na średnio 1234 zł/t, a pszenicę konsumpcyjną na 1229 zł/t.

Warto zauważyć, że obecne poziomy cen pszenicy (konsumpcyjnej i paszowej) są w kraju o 41-43%, a kukurydzy o 33% wyższe niż rok temu.

W analizowanym tygodniu zboża konsumpcyjne stanowiły niespełna 1/3 zakupów.

Źródło: e-wgt

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE