Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe sześciu zbóż spadły, a czterech wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 23-go kwietnia 2023. W przypadku zbóż taniejących skala przecen była w większości przypadków duża.
Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1157 zł/t, po spadku o 23 zł/t (-2,0%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy kupowanej na cele paszowe zwiększyła się o 10 zł/t (0,8%) do 1161 zł/t.
W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów spadł do 32,6% z 39% tydzień wcześniej, w tym pszenica stanowiła 31,2%.
Procentowy udział kukurydzy w skupie pozostał na poziomie zbliżonym do 15%, a cena średnia kukurydzy suchej spadła o 34 zł/t (-2,9%) do 1121 zł/t.
Uwaga: Ceny raportowane przez MRiRW odbiegają często od wycen bieżących, ponieważ raportowane dostawy mogą dotyczyć umów podpisywanych wcześniej.
Krajowe ceny pszenicy i kukurydzy są zbliżone do średniej unijnej i notowań w Paryżu
W połowie kwietnia ceny średnie krajowej pszenicy były zbliżone do notowań giełdowych kontraktu w Paryżu oraz średniej dla całej Unii Europejskiej. W przypadku kukurydzy, krajowa cena średnia była w tym czasie nawet wyższa od notowania najbliższej serii paryskiego kontraktu (rzadki przypadek), ale poniżej średniej unijnej.
W tym miejscu warto przypomnieć, że o cenach dwóch głównych zbóż w UE decyduje popyt eksportowy (ceny światowe) na unijną pszenicę i ceny importowanej z Ukrainy i Brazylii kukurydzy. UE jest eksporterem netto pszenicy i importerem netto kukurydzy. Bezpośrednio na ceny eksportu i importu wpływa oczywiście kurs euro do dolara i walut krajowych.