Krajowe ceny zbóż według MRiRW, porównanie do Matif i średniej w UE

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe sześciu zbóż spadły, a czterech wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 23-go kwietnia 2023. W przypadku zbóż taniejących skala przecen była w większości przypadków duża.

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1157 zł/t, po spadku o 23 zł/t (-2,0%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy kupowanej na cele paszowe zwiększyła się o 10 zł/t (0,8%) do 1161 zł/t.

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów spadł do 32,6% z 39% tydzień wcześniej, w tym pszenica stanowiła 31,2%.

Procentowy udział kukurydzy w skupie pozostał na poziomie zbliżonym do 15%, a cena średnia kukurydzy suchej spadła o 34 zł/t (-2,9%) do 1121 zł/t.

Uwaga: Ceny raportowane przez MRiRW odbiegają często od wycen bieżących, ponieważ raportowane dostawy mogą dotyczyć umów podpisywanych wcześniej.

Krajowe ceny pszenicy i kukurydzy są zbliżone do średniej unijnej i notowań w Paryżu

W połowie kwietnia ceny średnie krajowej pszenicy były zbliżone do notowań giełdowych kontraktu w Paryżu oraz średniej dla całej Unii Europejskiej. W przypadku kukurydzy, krajowa cena średnia była w tym czasie nawet wyższa od notowania najbliższej serii paryskiego kontraktu (rzadki przypadek), ale poniżej średniej unijnej.

Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2022 i 2021:
Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2022 i 2021:

W tym miejscu warto przypomnieć, że o cenach dwóch głównych zbóż w UE decyduje popyt eksportowy (ceny światowe) na unijną pszenicę i ceny importowanej z Ukrainy i Brazylii kukurydzy. UE jest eksporterem netto pszenicy i importerem netto kukurydzy. Bezpośrednio na ceny eksportu i importu wpływa oczywiście kurs euro do dolara i walut krajowych.

Olbrzymia kara za nieprawidłowy transport mięsa

Advertisement

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sztab kryzysowy planuje działania na wypadek transmisji wirusa pryszczycy w Polsce

W czwartek, 3 kwietnia 2025 roku, odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), którego celem było omówienie aktualnej sytuacji...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics