Krajowe ceny zbóż według MRiRW, porównanie do Matif i średniej w UE

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe sześciu zbóż spadły, a czterech wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 23-go kwietnia 2023. W przypadku zbóż taniejących skala przecen była w większości przypadków duża.

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1157 zł/t, po spadku o 23 zł/t (-2,0%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy kupowanej na cele paszowe zwiększyła się o 10 zł/t (0,8%) do 1161 zł/t.

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów spadł do 32,6% z 39% tydzień wcześniej, w tym pszenica stanowiła 31,2%.

Procentowy udział kukurydzy w skupie pozostał na poziomie zbliżonym do 15%, a cena średnia kukurydzy suchej spadła o 34 zł/t (-2,9%) do 1121 zł/t.

Uwaga: Ceny raportowane przez MRiRW odbiegają często od wycen bieżących, ponieważ raportowane dostawy mogą dotyczyć umów podpisywanych wcześniej.

Krajowe ceny pszenicy i kukurydzy są zbliżone do średniej unijnej i notowań w Paryżu

W połowie kwietnia ceny średnie krajowej pszenicy były zbliżone do notowań giełdowych kontraktu w Paryżu oraz średniej dla całej Unii Europejskiej. W przypadku kukurydzy, krajowa cena średnia była w tym czasie nawet wyższa od notowania najbliższej serii paryskiego kontraktu (rzadki przypadek), ale poniżej średniej unijnej.

Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2022 i 2021:
Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2022 i 2021:

W tym miejscu warto przypomnieć, że o cenach dwóch głównych zbóż w UE decyduje popyt eksportowy (ceny światowe) na unijną pszenicę i ceny importowanej z Ukrainy i Brazylii kukurydzy. UE jest eksporterem netto pszenicy i importerem netto kukurydzy. Bezpośrednio na ceny eksportu i importu wpływa oczywiście kurs euro do dolara i walut krajowych.

Olbrzymia kara za nieprawidłowy transport mięsa

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics