KRIR: Co dalej w sprawie kwot mlecznych?!

W odpowiedzi na pismo MRiRW w sprawie opinii KRIR na temat wyzwań stojących przed polskim mleczarstwem oraz możliwości wdrażania i wykorzystywania instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2014-2020 w zarządzaniu rynkiem, 19 listopada br. Zarząd KRIR poinformował, że zdaniem samorządu rolniczego bezwzględnie cała wielkość kwoty mlecznej powinna podlegać kontraktacji przez podmioty skupowe.
 

 

\"\"

 

Możliwość negocjacji cen spowoduje raczej jej obniżenie, a produkcja mleka może stać się nieopłacalna. W tej sytuacji powinna być wprowadzona cena gwarantowana. W innym wypadku, gdy mleko importowane będzie tańsze niż polskie, istnieje zagrożenie, że cena mleka proponowana w skupie nie będzie pokrywała kosztów produkcji ponoszonych przez rolników.
 
Ponadto, w opinii izb rolniczych należy bezwzględnie wygenerować środki finansowe na wypłatę rekompensaty za likwidację  kwot, szczególnie tych zakupionych przez rolników na wolnym rynku.

Zagrożeniem dla rolników jest także wyodrębnienie w ramach Spółdzielni podmiotów działających na zasadach kodeksu spółek handlowych. W ten sposób idea spółdzielczości mogłaby zostać zatracona. Spółdzielnie obecnie są tworzone przez rolników, w gestii których jest dobro polskiego rolnictwa.

Czytaj także:
Nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka!
Nowa strategia i więcej pieniędzy na promowanie żywności!
Tłuste lata się kończą? Co dalej?!

Natomiast spółkom nie będzie zależało na tym, aby produkcja mleka była opłacalna dla rolników, tylko na tym, aby generować jak największe zyski. W opinii samorządu rolniczego należałoby wypracować takie rozwiązania oraz uzyskać dla nich notyfikację KE, które uwzględniłyby funkcjonujące w Polsce spółdzielnie mleczarskie.

Ponadto, w celu zwiększenia opłacalności produkcji mleka należałoby zwiększyć limit zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolniczej gospodarstw z hodowlą zwierząt (bydła) do poziomu 140 litrów na 1 hektar użytków rolnych, ze względu na większe zapotrzebowanie i zużywanie paliwa na produkcję, zbiór i transport pasz do gospodarstwa.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here