KRiR domaga się przeniesienia niewykorzystanego limitu kwoty mlecznej!

Realizując wniosek zgłoszony przez Rady Powiatowe Mazowieckiej Izby Rolniczej, 25 września br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przeniesienia w roku kwotowym 2013/2014 niewykorzystanego krajowego limitu kwoty mlecznej bezpośredniej na kwotę hurtową.
 

 

\"\"

 

W odpowiedzi na wniosek KRIR resort rolnictwa poinformował, że mając na uwadze, że od początku kwotowania produkcji mleka Polska po raz drugi – w roku kwotowym 2012/2013 – przekroczyła kwotę krajową dostaw (+0,14%), efektywne wykorzystywanie kwoty krajowej dostaw przy jednoczesnym bardzo niskim – i corocznie malejącym – wykorzystywaniu kwoty krajowej sprzedaży bezpośredniej (na poziomie 46,8% w roku kwotowym 2012/2013) oraz zważywszy na fakt, że zachodzące w Polsce procesy restrukturyzacyjne są kontynuowane, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuuje działania na forum UE ukierunkowane na zwiększenie kwoty krajowej dostaw w ramach kwoty krajowej.

Czytaj także:
Jaja drożeją!
Zaskakujące ceny skupu mleka!
Wigilijny karp produktem tradycyjnym
 
Zamrożenie rezerwy krajowej sprzedaży bezpośredniej nie znajduje uzasadnienia i hamuje te procesy. Dokonanie na poziomie krajowym konwersji części kwoty pozostającej w rezerwie krajowej sprzedaży bezpośredniej do kwoty krajowej dostaw umożliwiłoby wykorzystanie przyznanej Polsce kwoty krajowej.

W związku z powyższym, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w listopadzie br. zwrócił się ponownie do Komisarza UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Pana Daciana Ciolosa – przedstawiając stosowne uzasadnienie faktyczne i prawne – o podjęcie działań legislacyjnych umożliwiających Polsce dokonanie na szczeblu krajowym konwersji niewykorzystanej kwoty krajowej sprzedaży bezpośredniej w ilości 70 mln kg na kwotę krajową dostaw.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here