KRIR domaga się zmian w uznaniu strat w gospodarstwie. Co na to resort rolnictwa?

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 10 grudnia 2024 r., realizujące wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w dniu 20 listopada 2024 r. w sprawie uznania strat w gospodarstwach rolnych wynoszących od 30% średniej rocznej produkcji i powyżej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało w dniu 2 stycznia 2025 r. szczegółową informację dotyczącą zasad udzielania pomocy finansowej w takich przypadkach.

KRIR domaga się zmian w uznaniu strat w gospodarstwie. Co na to resort rolnictwa?

Podstawa prawna udzielania pomocy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomoc finansowa producentom rolnym jest udzielana na podstawie zapisów zawartych w § 13zzp rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wsparcie to obejmuje przypadki, w których szkody w uprawach rolnych powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne czy huragan, zostały oszacowane przez komisję i wyniosły ponad 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie.

Warunki udzielania pomocy

Pomoc ta jest udzielana zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2022/2472, które określa warunki przyznawania wsparcia w sektorze rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich, uznając je za zgodne z zasadami rynku wewnętrznego UE. Zgodnie z tymi regulacjami, państwa członkowskie mogą udzielać pomocy na naprawienie szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawiska klimatyczne porównywalne z klęską żywiołową, do których zaliczają się m.in.: mróz, burza, grad, lód, ulewny deszcz, długotrwałe opady czy poważna susza. Warunkiem koniecznym do uruchomienia tej formy wsparcia jest wykazanie strat przekraczających 30% średniej rocznej produkcji.

Pomoc de minimis w przypadku mniejszych strat

W przypadkach, gdy straty wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji roślinnej, możliwe jest przyznanie pomocy wyłącznie w formule pomocy de minimis, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. dotyczącego stosowania pomocy de minimis w sektorze rolnym.

Dotychczasowa praktyka udzielania pomocy

Ministerstwo podkreśla, że w ostatnich latach pomoc dla producentów rolnych, których gospodarstwa ucierpiały na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, była każdorazowo uruchamiana poza formułą pomocy de minimis, pod warunkiem wystąpienia szkód przekraczających 30% średniej rocznej produkcji.

Podsumowanie

Podsumowując, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraziło gotowość do kontynuowania wsparcia dla producentów rolnych w ramach obowiązujących przepisów prawnych oraz zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Tym samym odpowiedź Ministerstwa jasno wskazuje, że dalsze udzielanie pomocy będzie kontynuowane z zachowaniem dotychczasowych kryteriów dotyczących progu szkód na poziomie 30% oraz zgodnie z regulacjami prawnymi określonymi przez Unię Europejską.

Oprac. na podst. KRIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nie wszyscy rolnicy mogą liczyć na pomoc! DIR apeluje do ministra

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej (DIR) zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z oficjalnym pismem, w którym apeluje o zwiększenie krajowej puli środków przeznaczonych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics