KRIR: Ograniczyć tereny OSN

Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się podjęcia przez Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wszelkich możliwych kroków, aby ograniczyć tereny OSN (obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenia azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych) w Polsce oraz wymogi stawiane wobec rolników na tych terenach.

Samorząd rolniczy jest przeciwny planowanemu zwiększaniu obszarów OSN z 1,8 do 17,8% powierzchni Polski, szczególnie na terenach typowo rolniczych.

Mając na uwadze podstawę powstania rozporządzeń dyrektorów RGZW, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych nie zgadza się z podejściem opartym na ,,modelu matematycznym’’ zastosowanym w przygotowanym przez IUNG – PIB projekcie ,,Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych’’ w celu wyznaczania OSN.

– Zgodnie z tym modelem, terenem OSN zostaną bowiem objęte najlepsze gleby o najwyższej bonitacji. KRIR protestuje także przeciwko prowadzonym w obecnej formie konsultacjom społecznym. Konsultacje ze stroną społeczną prowadzone są bowiem za pośrednictwem gmin, które wywieszają na tablicach informacyjnych projekty odpowiednich rozporządzeń dyrektorów RZGW, często nie konsultując ich w inny sposób z rolnikami – uważa Wiktor Szmulewicz, Prezes KRIR.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics