KRIR: zadbać o straty

Niekorzystne warunki pogodowe panujące w zimie sprawiły, że w wielu regionach Polski wystąpiły duże straty w oziminach. Największe wymarznięcia upraw ozimych odnotowano w na terenie województwa lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego – wylicza Wojciech Petera, rzecznik prasowy zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Teraz większość zniszczonych upraw wymaga przesiewu. Jednak przed likwidacją uszkodzonej plantacji komisję klęskowe oraz likwidatorzy z towarzystw ubezpieczeniowych muszą dokonać oceny zakresu szkód.

Dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do wszystkich poszkodowanych rolników o jak najszybsze informowanie o tym fakcie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, aby wnioskowali oni do wojewodów o powołanie komisji gminnych do szacowania tychże strat.

Producenci rolni, u których wystąpiły wymarznięcia, a nie zamierzają skorzystać z pomocy, proszeni są, mimo to, o występowanie do władz gminnych z informacją o stratach, dzięki temu mogą pomóc rolnikom, którzy z tej pomocy chcą skorzystać.

Samorząd rolniczy wystosował też pismo do Ministra Rolnictwa z prośbą o niezwłoczne uruchomienie wszelkich form pomocy dla poszkodowanych rolników. Zarząd KRIR zwrócił się też do towarzystw ubezpieczeniowych o jak najszybszą likwidację szkód oraz do wojewodów o powoływanie komisji do szacowania takich szkód.

W budżecie państwa zabezpieczonych jest obecnie 130 milionów złotych na dopłaty do odsetek do kredytów klęskowych.


Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here