Jeszcze do niedawna rolnik, aby otrzymać pełną emeryturę KRUS, musiał zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, co często wiązało się ze sprzedażą gospodarstwa lub przekazaniem go innej osobie. Jednak dzięki nowej ustawie rolnik na emeryturze może nadal prowadzić gospodarstwo i otrzymywać pełną emeryturę.
Emerytura KRUS a posiadanie ziemi. Zmiany w prawie
Ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników umożliwiła rolnikom na emeryturze kontynuowanie działalności rolniczej bez utraty prawa do pełnej emerytury. Oznacza to, że posiadanie ziemi nie jest już przeszkodą w pobieraniu świadczenia. Emerytura rolnicza w pełnej wysokości należy się bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego.
„Rolnik – emeryt może kontynuować pracę w posiadanym gospodarstwie rolnym bez zawieszenia części uzupełniającej świadczenia emerytalnego, nie musi więc wyzbywać się gospodarstwa rolnego, żeby mieć prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości. Nadal może prowadzić działalność rolniczą w posiadanym gospodarstwie rolnym bez ryzyka zawieszenia części uzupełniającej świadczenia” – podaje KRUS.
Jakie warunki trzeba spełnić by przejść na emeryturę rolniczą?
Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:
- osiągnął wiek emerytalny; wiek emerytalny kobiety wynosi 60 lat, a mężczyzny 65 lat;
- podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.
Dodatek do emerytury rolniczej
Od 1 marca 2023 r. do emerytury rolniczej wypłacanej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługuje dodatek z tytułu opłacania podwójnej lub dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok opłacania takich składek.
KRUS idzie na rękę rolnikom i wprowadza zmiany:
- rolnik nie musi zbywać gospodarstwa, a i tak dostanie pełna emeryturę.
- od 1 marca 2023 r. KRUS wypłaca rolnikom dodatek do emerytury związany z opłacanymi składkami.