W poniedziałek Prezydent PR podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Rolnicy będą mieli wyższe emerytury. Chodzi m.in o zmianę sposobu waloryzacji emerytur z KRUS.
Ustawa z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zawiera zmiany w trzech obszarach.
Pierwsza zmiana: emerytura podstawowa to 90% najniższej emerytury w ZUS
Pierwszy obszar dotyczy zmiany definicji emerytury podstawowej w systemie rolniczego ubezpieczenia społecznego, która stanowi istotny składnik przy ustalaniu wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Zmiana wprowadzona przez ustawę polega na powiązaniu wysokości emerytury podstawowej z kwotą w wysokości 90% najniższej emerytury ustalanej w powszechnym systemie emerytalnym, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504, z późn. zm.). Zmiana ta spowoduje również w konsekwencji zmianę sposobu waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych.
Druga zmiana: dodatek do emerytury rolniczej z tytułu opłacania podwyższonej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe
Drugi obszar zmian dotyczy wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych rolniczych dodatku do emerytury rolniczej z tytułu opłacania podwyższonej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, jeżeli poza działalnością rolniczą ubezpieczony dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą albo gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych. Zgodnie z ustawą dodatek będzie ustalany w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy rok opłacania takiej składki.
Trzecia zmiana: zawężenie uprawnionych do korzystania z rehabilitacji leczniczej
W przypadku trzeciego obszaru zmian, dotyczy on katalogu osób uprawnionych do rehabilitacji leczniczej przysługującej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. W zmianie do ustawy zawężeniu ulega krąg uprawnionych do korzystania z rehabilitacji leczniczej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników do członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej, z wyłączeniem małżonka (wdowy, wdowca) i rodziców zmarłego.
W ustawie wprowadzono przepisy przejściowe dotyczące m.in. uprawnionych do rehabilitacji leczniczej, którzy utracą to prawo po wejściu w życie ustawy, niezakończonych spraw o ustalenie prawa do emerytury rolniczej, uprawnienia do dodatku rekompensującego podwyższoną składkę na ubezpieczenie w przypadku osób, które maiły już ustalone prawo do emerytury rolniczej w dniu wejścia w życie ustawy.
Nowelizacja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmian dotyczących definicji emerytury podstawowej i zasad waloryzacji świadczeń, które będą obowiązywały od 1 marca 2023 r.
AM/AgroNews na podstawie prezydent.pl