Rolnicy, którzy ponieśli szkody na skutek powodzi nie muszą płacić składek do KRUS. Rolnicy poszkodowani przez powódź mogą skorzystać z pomocy finansowej. Ustawa przewiduje zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jest tylko jeden warunek. Jaki?
Pomoc dla osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników
Z dniem 5 października 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1473), która przewiduje pomoc dla osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Kto nie musi płacić składek KRUS?
Osoby, które poniosły szkody w wyniku klęski tegorocznej powodzi, zostają zwolnione z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz na ubezpieczenie zdrowotne, na okres od 1 października 2024 r. do 30 września 2025 r. Warunkiem zwolnienia z obowiązku opłacania należności jest złożenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, oświadczenia o poniesieniu szkody na skutek klęski żywiołowej – powodzi.
Składając oświadczenie należy zawrzeć w nim klauzulę o następującej treści: „Jestem świadomy o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny” (dla ułatwienia został opracowany formularz oświadczenia ).
Pomocą zostaną objęte osoby poszkodowane powodzią.
Źródło: KRUS
Tylko czy zwolnienie rolnika z opłacania składki nie oznacza również pominięcie tego okresu składkowego do emerytury.