Kto będzie musiał zwrócić dopłaty rolnicze?

Rolnicy muszą zwrócić nieprawidłowo wypłacone fundusze.

Jak informuje TVP Info, "Trwają porządki w dokumentacjach rolników oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powód? Ortofotomapy wykazały błędy w pomiarach działek wielu gospodarzy. Tym samym należą się im za nie niższe dopłaty. Niektórzy będą więc musieli zwrócić z tego powodu niesłusznie wypłacone pieniądze.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest w trakcie procesu weryfikacji takich spraw. Pomiary działek na podstawie zdjęć lotniczych, czyli ortofotomapy, wykazały wiele nieprawidłowości. Niektórzy rolnicy, m.in. z gminy Koronowo na Kujawach i Pomorzu, odkryli po latach, że mają mniejsze grunty np. o kilkadziesiąt arów w porównaniu ze starymi pomiarami.

Nie obyło się bez nerwów i odwołań. W większości przypadków dotyczących przyznania płatności obszarowych, Agencja odstępuje od ustalenia kwot nadmiernie pobranych z uwagi na fakt, iż kwota nie przekracza 100 euro. Natomiast w większości spraw ONW (obszar o niekorzystnych warunkach gospodarowania), kwoty do zwrotu zamykają się w kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Przewidywany termin zakończenia procesu uporządkowania powierzchni uprawnionych do płatności to maj 2012 roku.

Do Komisji Europejskiej została przekazana informacja o wdrażaniu rekomendacji, zgodnie z którą Polska zobowiązała się, że od 2009 roku do wyliczenia powierzchni uprawnionej do płatności stosowana będzie wyłącznie powierzchnia PEG, czyli powierzchnia ewidencyjno gospodarcza wyznaczona na podstawie aktualnych ortofotomap. Maksymalny kwalifikowany obszar (PEG), zgodnie z art.12 ust. 3 rozporządzenia Komisji nr 1122/2009, jest to wyznaczony dla każdej działki ewidencyjnej obszar gruntów rolnych kwalifikujących się do przyznania płatności, swoim zakresem obejmujący: grunty orne, trwałe użytki zielone, plantacje trwałe, ogródki przydomowe oraz elementy krajobrazu podlegające zachowaniu. Nie można zakwalifikować do płatności powierzchni przekraczających maksymalny obszar kwalifikowany (powierzchnia PEG) na danej działce ewidencyjnej.

Należy pamiętać, iż płatność przysługuje powierzchni użytkowanej rolniczo na danej działce ewidencyjnej i może okazać się, iż powierzchnia ta jest mniejsza od powierzchni geodezyjnej. Różnice wynikają nie tylko z odjęcia powierzchni niekwalifikowanych do płatności (rowy, drogi wewnętrzne, zakrzaczenia, nieużytki, lasy, stawy i inne), ale również ze specyfiki powierzchni ewidencyjnej. Powierzchnia ujawniona w księgach wieczystych oraz ewidencji gruntów jest powierzchnią działki ewidencyjnej, czyli stanu prawnego, natomiast powierzchnia użytkowana rolniczo może od niej odbiegać o kilka (kilkanaście) arów.

W myśl rozporządzenia Wspólnoty Europejskiej, w przypadku gdy różnica między obszarem zatwierdzonym, a zadeklarowanym do objęcia pomocą w ramach programów pomocy nie przekracza powierzchni 0,10 ha, obszar zatwierdzony uznaje się za równy zadeklarowanemu.
A więc jeżeli okaże się, iż różnica pomiędzy sumą deklaracji rolnika, a sumą powierzchni zatwierdzonej przez Agencję nie przekroczy 0,10 ha wówczas rolnik otrzyma płatność w pełnej – deklarowanej wysokości. Powyższy przepis dotyczy tylko spraw obszarowych i nie ma zastosowania w innych programach pomocowych (ONW, rolnośrodowiskowych, zalesieniowych).

Natomiast jeżeli okazałoby się, iż różnica przekroczy 0,10 ha, lecz nie będzie większa niż 3 proc. (lub 2 ha) w stosunku do obszaru zatwierdzonego, wówczas płatność zostanie wypłacona do powierzchni zatwierdzonej. Powyższa zasada dotyczy zarówno płatności bezpośrednich, jak i schematów PROW 2004-2006 oraz PROW 2007-2013. Co ważne – zobowiązania wieloletnie (ONW, rolnośrodowiskowe), wskutek zmiany powierzchni PEG (dla działek objętych zobowiązaniem) będą uważane za dotrzymane.

Zaleca się by producenci rolni po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęcia postępowania lub decyzji o stwierdzeniu nieważności poczekali na decyzję kierownika Biura Powiatowego, ponieważ dopiero to drugie rozstrzygnięcie wskazuje czy pierwotnie ustalona powierzchnia, uprawniona do dopłat, została wyznaczona poprawnie. Podkreślenia wymaga fakt, iż prowadzone postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji nie przesądza o ewentualnym obowiązku zwrotu środków finansowych przyznanych w dotychczasowej decyzji kierownika Biura Powiatowego.

Porządki w dokumentacji pól wyniknęły lata temu. Wtedy urzędnicy błędnie wyliczyli powierzchnię rolniczych gruntów, ponieważ nie stosowali do tego map przygotowanych za pomocą zdjęć rolniczych. A tego wymagają unijne przepisy. W latach 2006-2007 tylko część kraju była pokryta ortofotomapami."

Źródło: Maria Sikorska, TVP Bydgoszcz, „Agroregion", TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,652ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

PIORiN przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa mając na uwadze wiosenną intensyfikację prac polowych przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, których przestrzeganie eliminuje...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE