Kto decyduje o rentach strukturalnych?

O renty strukturalne w tym roku ubiega się ponad 11 tysięcy rolników. Ale nie obyło się bez problemów…

„Dwie odpowiedzi czarno na białym, problem w tym, że obie zupełnie różne. Sprawa dotyczy programu rent strukturalnych, a konkretnie wymogu prowadzenia działalności rolniczej przez dziesięć lat przed przekazaniem gospodarstwa.

Dokładnie chodzi o osoby, które z powodu tak zwanej siły wyższej, czyli na przykład choroby, nie mogły prowadzić w ostatnim czasie samodzielnie gospodarstw. Najpierw pytanie zostało skierowane do ministerstwa rolnictwa. Odpowiedź była krótka.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa –
Przepisy europejskie mówią wprost: minimum 10 lat prowadzi w sposób ciągły działalność rolniczą.

Takie tłumaczenie rolnikowi nie wystarczyło. Dlatego z pytaniem zwrócił się do Komisji Europejskiej.

Karol Raźniak – Stary Cykarzew – Dostałem odpowiedź z KE z dyrekcji generalnej do spraw rozwoju obszarów wiejskich, że prawo unijne nie zabrania wprowadzenia tej poprawki.

Dlatego ponownie poszły pisma, najpierw do Ministerstwa Rolnictwa, a później do Komisji Europejskiej. Oba stanowiska bez zmian.

Karol Raźniak – Stary Cykarzew – Ponownie mi odpowiedziano, że prawo unijne nie zabrania, że to wszystko leży w gestii władz polskich – jak władze polskie zdefiniują tych rolników i czy tych rolników zakwalifikują, czy nie zakwalifikują.

Pytanie zatem czy Ministerstwo nie może, czy nie chce wprowadzić zmian w programie rent strukturalnych.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa – Premiujemy tych, którzy prowadzą faktycznie działalność rolniczą, czy prowadzili i chcą przekazać gospodarstwo następcy, a pieniędzy nie ma w tym obszarze dużo.

W sumie od 2004 do 2013 roku na renty strukturalne ma być wydane ponad 12 miliardów złotych, ale pieniądze trzeba będzie wypłacać jeszcze do 2020 roku” – podała Redakcja Rolna TVP.

Jak wynika z danych zebranych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy złożyli ponad milion trzysta tysięcy wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za rok 2010. Prawie 99% wniosków przeszło juz kontrolę administracyjną. Dopłaty będą przesyłane na konta rolników od 1 grudnia.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here