Kto decyduje o rentach strukturalnych?

O renty strukturalne w tym roku ubiega się ponad 11 tysięcy rolników. Ale nie obyło się bez problemów…

„Dwie odpowiedzi czarno na białym, problem w tym, że obie zupełnie różne. Sprawa dotyczy programu rent strukturalnych, a konkretnie wymogu prowadzenia działalności rolniczej przez dziesięć lat przed przekazaniem gospodarstwa.

Dokładnie chodzi o osoby, które z powodu tak zwanej siły wyższej, czyli na przykład choroby, nie mogły prowadzić w ostatnim czasie samodzielnie gospodarstw. Najpierw pytanie zostało skierowane do ministerstwa rolnictwa. Odpowiedź była krótka.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa –
Przepisy europejskie mówią wprost: minimum 10 lat prowadzi w sposób ciągły działalność rolniczą.

Takie tłumaczenie rolnikowi nie wystarczyło. Dlatego z pytaniem zwrócił się do Komisji Europejskiej.

Karol Raźniak – Stary Cykarzew – Dostałem odpowiedź z KE z dyrekcji generalnej do spraw rozwoju obszarów wiejskich, że prawo unijne nie zabrania wprowadzenia tej poprawki.

Dlatego ponownie poszły pisma, najpierw do Ministerstwa Rolnictwa, a później do Komisji Europejskiej. Oba stanowiska bez zmian.

Karol Raźniak – Stary Cykarzew – Ponownie mi odpowiedziano, że prawo unijne nie zabrania, że to wszystko leży w gestii władz polskich – jak władze polskie zdefiniują tych rolników i czy tych rolników zakwalifikują, czy nie zakwalifikują.

Pytanie zatem czy Ministerstwo nie może, czy nie chce wprowadzić zmian w programie rent strukturalnych.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa – Premiujemy tych, którzy prowadzą faktycznie działalność rolniczą, czy prowadzili i chcą przekazać gospodarstwo następcy, a pieniędzy nie ma w tym obszarze dużo.

W sumie od 2004 do 2013 roku na renty strukturalne ma być wydane ponad 12 miliardów złotych, ale pieniądze trzeba będzie wypłacać jeszcze do 2020 roku” – podała Redakcja Rolna TVP.

Jak wynika z danych zebranych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy złożyli ponad milion trzysta tysięcy wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za rok 2010. Prawie 99% wniosków przeszło juz kontrolę administracyjną. Dopłaty będą przesyłane na konta rolników od 1 grudnia.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Advertisement

Advertisement

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe wymogi dla hodowców już obowiązują! Co się zmienia?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił wejście w życie rozporządzenia dotyczącego zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND). Nowe przepisy formalizują obowiązki hodowców w zakresie szczepień,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics