Kto jeszcze kupuje kwoty mleczne?

Wprowadzanie do obrotu mleka krowiego w Unii Europejskiej podlega systemowi kwot. Każde państwo członkowskie ma dwie kwoty – jedną przeznaczoną na dostawy do mleczarni, drugą na sprzedaż bezpośrednią konsumentom. Tylko chętnych coraz mniej.

„Do końca lutego rolnicy, którzy sprzedali lub kupili limit produkcji mleka, muszą ten fakt zgłosić do Agencji Rynku Rolnego. Ale zbyt wielu zgłoszeń nikt się nie spodziewa. Handel kwotami mlecznymi praktycznie zamarł.
Jeszcze kilka lat temu były towarem drogim i poszukiwanym. Ale teraz wszystko się zmieniło.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich: Tego należało się spodziewać, bo kwoty były zawsze atrakcyjne w tym czasie i w tych krajach, gdzie przekraczano kwoty mleczne i było ryzyko płacenia kar.

U nas takiego zagrożenie już nie ma. I nic nie wskazuje na to, aby jeszcze się pojawiło. Co więcej wszyscy rolnicy wiedzą, że kwoty po 2014 roku znikają. Nie ma więc sensu ich kupować.

Leszek Hądzlik, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka:
One tracą na wartości. O ile mogliśmy mówić 2-3 lata temu o cenach powyżej złotówki, to teraz zbliżają się do groszowych kwot, a za chwilę nie będą miały znaczenia.

Nie zmienia to jednak faktu, że rolnicy, którzy zdecydowali się dokupić kwoty mleczne, muszą to zgłosić do administratora systemu, czyli Agencji Rynku Rolnego. Niezłożenie odpowiedniego wniosku będzie miało poważne konsekwencje.

Anna Reps–Bednarczyk, ARR: Nie ma takiego transferu, wówczas taki transfer nie jest zarejestrowany, nie ma go w systemie i podmiot, który odbiera mleko od producenta, nie posiada takiej informacji, że została zawarta umowa między producentami.

Czas na zgłoszenie się do Agencji Rynku Rolnego mija z końcem lutego
” – podała Redakcja Rolna TVP.

Z punktu widzenia polskich interesów zniesienie kwot mlecznych byłoby korzystne, jednak wiele dużych krajów Unii z pewnością będzie walczyć o utrzymanie status quo

Redakcja AgroNews, fot. imageafter.com
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here