Kukiz’15: brakuje pieniędzy na rolnictwo

Pomoc de minimis się wyczerpała, brakuje pieniędzy na rolnictwo – tak wczoraj w Sejmie podczas konferencji prasowej mówili posłowie Kukiz’15. Zaapelowali do rządu o zwiększenie puli koperty krajowej w przyszłych latach. Sprawa ta była również poruszona podczas ostatniego posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa w Brukseli.

Pomoc de minimis, Kukiz'15, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, Jarosław Sachajko, Norbert Kaczmarczyk, Krzysztof Tołwiński,

Dwa tygodnie temu wyczerpała się krajowa pula pomocy de minimis. To oznacza, że wstrzymana została pomoc suszowa dla rolników, których straty w uprawach nie przekroczyły 30 proc. Gospodarze nie mogą skorzystać np. z preferencyjnej ulgi zwolnienia z opłat skarbowych czy preferencyjnego kredytu na zakup ziemi. W ramach tej pomocy finansowane są także dopłaty do materiału siewnego.

Jak przypominają posłowie Kukiz ’15, w trakcie kampanii wyborczej padały różne deklaracje m.in. o pomocy finansowej dla rolników. Teraz okazuje się, że pieniędzy nie ma, a limit pomocy de minimis się wyczerpał.

– Poprzednie rządy Platformy Obywatelskiej i PSL-u wynegocjowały skandalicznie niskie limity pomocy. Kilkukrotnie niższe niż mają inne państwa. Ostatnie trzy lata nie były lepsze. PIS w sprawie pomocy de minimis nie zrobiło nic i teraz brakuje pieniędzy dla rolników – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Kukiz ’15 Jarosław Sachajko.

Wielu rolników zgłosiło się po pomoc finansową po raz pierwszy i mają pełne prawo dostać pieniądze.

– Rolnicy cały czas zmagają się ze skutkami suszy, a w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej. Jeśli nie otrzymamy pieniędzy na walkę z suszą i modernizację gospodarstw w celu zabezpieczeń to będziemy się chylić ku upadkowi polskiego rolnictwa – podkreślił poseł Norbert Kaczmarczyk.

– Ministerstwo wstrzymało pomoc de minimis. W imieniu rolników apelujemy o zwiększenie puli koperty krajowej w przyszłych latach, żeby pieniądze starczyły dla wszystkich, a taka sytuacja już się nie powtórzyła – dodał działacz Kukiz ’15 Krzysztof Tołwiński.

Na lata 2014 – 2020 Polska otrzymała pulę na poziomie 225 mln euro.

Hogan da odpowiedź w grudniu

Podczas poniedziałkowego posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa w Brukseli, szef polskiego resortu wystąpił, o to by zwiększyć limit pomocy de minimis z obecnego 1 proc. do 2 proc. produkcji rolnej. Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan poinformował, że decyzja w tej sprawie zapadnie w grudniu.

Szkoda tylko, że ministerstwo rolnictwa zaczęło tak późno działać w tej sprawie.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. Kukiz’15

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here