Kwitnie eksport mięsa drobiowego z Polski

Nadal w imponującym tempie rośnie eksport mięsa drobiowego z Polski  – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Jeśli w ostatnich czterech miesiącach roku utrzyma się dotychczasowa dynamika eksportu i importu, nadwyżka bilansu handlowego może przekroczyć miliard euro. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych ośmiu miesiącach 2012 r. polski eksport mięsa i podrobów z drobiu (CN 0207) wyniósł prawie 321 tys. t i był aż o 16% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy wyniósł 277 tys. t.

Wartość tego eksportu wyniosła w analizowanym okresie prawie 600 mln euro i była o ponad 14% wyższa niż przed rokiem. W całym 2011 r. wyeksportowano z Polski mięso i podroby drobiowe o wartości 891 mln euro. Jeśli założyć, że wartość ta wzrośnie w takim tempie jak wzrastała dotychczas, to w całym roku przekroczy miliard euro.

Jednocześnie import pozostaje stosunkowo mało znaczący. W okresie styczeń-sierpień br. wyniósł on 26 tys. t i był o 30% większy niż przed rokiem. Jednak ze względu na duży spadek przeciętnych cen, wartość tego importu wyrażona w euro obniżyła się o 1% do 23 mln euro. Jeżeli w pozostałych miesiącach dynamika importu będzie taka sama (w ujęciu r/r) jak w analizowanym okresie, w całym 2012 roku wartość importu wyniesie około 36 mln euro. Będzie to oznaczało, że nadwyżka bilansu handlowego mięsem i podrobami drobiowymi zbliży się do miliarda euro.

Informacja ta oznacza, że branża drobiarska ma bardzo istotny pozytywny wkład w bilans handlowy produktami rolno-spożywczymi, ale również ogólnie w polski bilans handlowy. Prognozy na bieżący rok mówią o nadwyżce w polskim handlu rolno-spożywczym w wysokości około 3,3 mld euro. Sektor drobiarski będzie w zdecydowanej czołówce, jeśli chodzi o wkład w tę nadwyżkę. Ogólny deficyt handlowy Polski w 2011 r. wyniósł 15,9 mld euro. Na tym tle widać jak duże znaczenie ma nadwyżka wypracowywana przez branże. Z analizy danych wynika również dosyć dobitnie, że polskiemu eksportowi mięsa i podrobów z drobiu pomaga słabszy złoty. Przeciętna cena jednostkowa eksportu wyrażona w euro w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wyniosła 1,87 EUR/kg wobec 1,89 EUR/kg w tym samym okresie w ubiegłym roku (spadek o 1%). Natomiast w tym samym czasie cena wyrażona w złotym wzrosła o 6% z 7,48 do 7,94 PLN/kg.

Mimo wzrostu cen wyrażonych w złotym, polski drób jest dzisiaj na rynkach unijnych bardziej konkurencyjny cenowo niż przed rokiem. Ma to szczególne znaczenie teraz, kiedy sytuacja gospodarcza w wielu krajach UE jest zła, a konsumenci bardziej zwracają uwagę na cenę zakupywanej żywności.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

UOKiK sprawdzi, co faktycznie jest „eko”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi konsultacje dotyczące implementacji dyrektywy 2024/825 w odniesieniu do wzmocnienia pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej. Nowe przepisy mają...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics