Jubileusz Kółek Rolniczych

W tym roku mija 150 lat od założenia przez Juliusza Kraziewicza pierwszego kółka rolniczego. Z tej okazji w Warszawie odbyła się jubileuszowa konferencja historyczna, prezentująca genezę powstania, późniejszą historię oraz obecny kształt funkcjonowania Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce.

Obecny na spotkaniu minister Stanisław Kalemba podkreślił, że jest to jedna z najprężniej działających i jednocześnie najstarszych spośród tego typu organizacji. – Funkcjonowanie Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich to przede wszystkim oddziaływanie na rolnictwo i wieś, kształtowanie i kształcenie lokalnej społeczności wiejskiej. To oddziaływanie poprzez rodzinę, wychowywanie młodych pokoleń i przekazywanie tradycji. Zatem zasługi te są nieocenione – powiedział minister i zwrócił uwagę na fakt, że na przestrzeni 150 lat zmieniły się co prawda pewne priorytety i dziś w obliczu Wspólnej Polityki Rolnej pojawiają się nowe wyzwania, jednak idea zrzeszania się rolników jest nadal aktualna.

– Dziś istnieje potrzeba łączenia się producentów rolnych w grupy, gdyż wspólne działania dają szansę na większą konkurencyjność na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Ze swej strony będę wspierać działania konsolidacyjne i gorąco zachęcam to tego wszystkich rolników.

Konferencja była okazją do dyskusji na temat roli i miejsca organizacji rolniczych we współczesnej gospodarce oraz analizy perspektyw rozwoju i wyzwań na przyszłość, także w kontekście reformy Wspólnej Polityki Rolnej. – To również jedno z wielu zadań, które stoją przed organizacjami rolniczymi. Pragniemy wspólnie wypracować jak najlepsze warunki dla wszystkich europejskich rolników, równe i sprawiedliwe kryteria, przy zachowaniu obu filarów – mówił szef resortu rolnictwa, dodając, że trwają rozmowy z ministerstwem rozwoju regionalnego na temat możliwości wykorzystywania środków z funduszu spójności na infrastrukturę, który mógłby być trzecim elementem wsparcia obszarów wiejskich.

Zwracając się do wszystkich rolników, mieszkańców wsi zrzeszonych w ramach KR i KGW minister Kalemba podziękował za organizowanie środowiska rolniczego, działalność kulturalną, za troskę o rodzinę i kultywowanie tradycji. – Pokolenia rolników, które do tej pory funkcjonowały w ramach Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich wykonały swoje zadanie wzorowo. Życzę, aby organizacja dalej się rozwijała i kształtowała kolejne pokolenia – podsumował szef resortu rolnictwa.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli członkowie KR i KGW oraz branżowych organizacji rolniczych, a także parlamentarzyści i przedstawiciele resortu rolnictwa.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here