KZPBC: straty w plonach buraków cukrowych z powodu suszy wyniosą nawet 30 proc.

Według szacunków Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego tegoroczne plony nie przekroczą 50 t/ha, przy polaryzacji 17,9 proc. Związek zastrzega jednak, że prognozy te mogą ulec zmniejszeniu. Winna jest oczywiście susza.

 

\"rolnictwo,

 

– Na plantacjach najsilniej dotkniętych skutkami suszy, zbiór buraków może okazać się nieopłacalny. Przewidujemy, że w trakcie zbioru przy dalej utrzymującej się suchej pogodzie straty mogą dochodzić nawet do 30 proc. – informuje KZPBC.

Według Związku tegoroczna produkcja wyniesie 8-8,5 mln ton buraków (wobec 13,5 mln t w 2014 r.), z których zostanie wyprodukowane około 1,280 tys. t cukru (kwota dla Polski wynosi 1,405 tys.). Z ubiegłej kampanii na obecną zostało przeniesione 321 tys. ton cukru, co pozwoli zbilansować wewnętrzne zapotrzebowanie Polski (około 1,600 tys. t).

Czytaj także:
KSC: buraki cukrowe mocno przewiędnięte. Jakie będą straty w plonach?

Związek przypomina plantatorom, że zgodnie z umową kontraktacyjną o szkodach, które wystąpiły na plantacji, każdy plantator powinien pisemnie poinformować producenta cukru, co pozwoli uniknąć naliczania kar przez cukrownię za niewywiązanie się z wielkości dostawy.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. KSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here