Lepsze warunki kredytów dla rolników i nałożenie sankcji na import produktów rolnych z Rosji i Białorusi

Rząd ogłosił, że zostaną wprowadzone korzystne rozwiązania dla rolników, polegające na łatwiejszym dostępie do tańszych kredytów. Premier Donald Tusk zapowiedział także złożenie do Sejmu projektu uchwały, która wezwie Komisję Europejską do nałożenia sankcji na import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi.

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w #KPRM.
Lepsze warunki kredytów dla rolników i nałożenie sankcji na import produktów rolnych z Rosji i Białorusi

Lepsze warunki kredytów dla rolników

Poprzedni rząd wprowadził rozwiązania, które miały pomóc rolnikom w zaciąganiu kredytów. Finalnie jednak zastosowanie przepisów o kredytach konsumenckich okazało się nietrafione. Dlatego obecny rząd przyjął projekt ustawy, który cofa te rozwiązania i wprowadza rzeczywiście korzystne zmiany dla rolników.

Przesadna ochrona konsumencka okazała się barierą i de facto utrudnieniem dla rolników. Banki mniej chętnie i drożej udzielają kredytu wtedy, kiedy tzw. ochrona konsumencka jest przeskalowana – mówił Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu wyraził nadzieję, że prace parlamentarne doprowadzą do tego, że rolnicy będą mieli łatwiejszy dostęp do tańszego kredytu.

– Mam nadzieję, że w toku prac parlamentarnych uzyskamy efekt dokładnie taki, o jaki chodzi. Czyli łatwiejszy dostęp do kredytu, i to do kredytu tańszego, niż w tej chwili, jeśli chodzi o rolników, którzy chcą te kredyty wziąć na swoją bezpośrednią działalność.– tłumaczył Premier Donald Tusk.

Kolejne spotkanie z rolnikami

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej zapowiedział kontynuację rozmów z rolnikami. Podczas najbliższego spotkania szef rządu ma przedstawić działania, które podejmuje rząd, aby zaspokoić potrzeby polskiej wsi.

– Umówiłem się z rolnikami na spotkanie w sobotę o godzinie 10.00 w Centrum Dialog żeby zaraportować im działania, których się podjąłem od czasu ostatniego spotkania – zapowiedział Premier.

Szef rządu zwrócił uwagę, że Zielony Ład w obecnej formie był promowany przez poprzedni rząd. To właśnie przeciwko tym unijnym zasadom protestują dziś polscy rolnicy.

– Politycy PiS-u chwalili się długimi miesiącami, że to jest tak naprawdę ich projekt, że on jest dokładnie taki, jak polityka rolna PiS-u, którą pan prezes Kaczyński także promował przez długie miesiące. Decyzje w tej sprawie, zarówno jeśli chodzi o otwarcie granicy na produkty rolne z Ukrainy, jak i Zielony Ład, podejmował rząd Mateusza Morawieckiego. My teraz sprzątamy, bo wiem, że problemy polskich rolników nie są wyssane z palca – mówił Donald Tusk.

Sankcje na import żywności z Rosji i Białorusi – projekt uchwały

Rząd podejmuje działania, które mają zwrócić uwagę Komisji Europejskiej na problem związany z importem rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych.

–Skieruję na ręce Marszałka Sejmu Szymona Hołowni projekt uchwały sejmowej, w którym wzywamy Komisję Europejską, jako polski Sejm, do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do Unii Europejskiej – poinformował Donald Tusk.

Na wprowadzenie takich sankcji samodzielnie zdecydowała się już Łotwa.

– W takich sytuacjach trzeba działać razem i musimy działać jako Unia Europejska. Dlatego proponuję uchwałę dotyczącą sankcji i negatywnego wpływu handlu z Rosją i Białorusią na jednolity rynek – mówił Prezes Rady Ministrów.

W projekcie uchwały zostały wpisane także kwestie, które dotyczą zmian w handlu z Ukrainą.

– Od Komisji Europejskiej będziemy oczekiwali pilnego podjęcia prac zmierzających do jak najszybszego powrotu do stosowania, w relacjach handlowych z Ukrainą, wyłącznie reguł wynikających z Układu o stowarzyszeniu Unia Europejska–Ukraina – powiedział szef rządu.

Chodzi o to, aby reguły handlowania z Ukrainą wróciły do norm sprzed wojny. Pomoc Ukrainie w obronie przed Rosją nie może polegać na tym, żeby kosztem polskich i europejskich rolników ułatwić robienie dużych interesów, stosunkowo wąskiej grupie ludzi.

W projekcie sejmowej uchwały znalazł się również apel do unijnych instytucji w sprawie konieczności niezwłocznej weryfikacji zapisów Zielonego Ładu.  

–Działania na rzecz ochrony klimatu, nie mogą być w takim brutalnym konflikcie z realnymi potrzebami i możliwościami europejskiej rolników – przyznał Donald Tusk.

Źródło: premier.gov.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics