Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł.

Rolnictwo, a szczególnie uprawa roli wiąże się z ryzykiem. Susza, burze, gradobicia to wszystko może zniweczyć wielomiesięczne trud rolników. Rolnicy będą pewni pomocy ze strony państwa, budżet zaoszczędzi na jednorazowych zapomogach wypłacanych po każdym większym gradobiciu.

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt
Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Co proponuje Lewica?

Wpisanie do ustawy z 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich stałej kwoty przeznaczanej co roku na realizację tej ustawy. Stała kwota na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli powinna być wyliczana według wzoru: Wartość jednolitej płatności obszarowej razy liczba hektarów gruntów ornych w Polsce podzielona przez 7. Przy obecnej wysokości jednolitej płatności obszarowej ten wzór gwarantuje rolnikom 1 mld zł. Lewica proponuje 1 mld zł co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli. To uczciwa oferta dla rolników ze strony państwa.

Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej powiedział: 

Prawo i Sprawiedliwość zawiodło polską wieś. Nie rozwiązało żadnego problemu, który pozostawili im poprzednicy. Afrykański pomór świń jak rujnował tak rujnuje hodowców. Brakuje całościowej wizji walki z suszami. Do tego PiS dołożył wiele nowych problemów. Teraz zaczęło się chociażby majstrowanie przy KRUS, czego polska wieś nie lubi. Nie rozwiązali też starego problemu związanego z ubezpieczeniem upraw oraz hodowli. Wiadomo, że rolnictwo, szczególnie uprawa roli wiąże się z ryzykiem. Susza, burze, gradobicia to wszystko może zniweczyć wielomiesięczne trud rolników. Wszyscy chyba zgodzimy się, że w tej sytuacji rolnikom należy pomóc. Należy znaleźć rozwiązanie inne niż np. jednorazową zapomogę a takim pomysłem, który proponuje lewica jest dobrze zorganizowany system ubezpieczeń upraw i hodowli. System dopłat państwa do ubezpieczeń upraw i hodowli posiada tylko jedną wadę – powiedział Marcin Kulasek.

Stała kwota do wykorzystania przez rolników

Co roku chętnych do skorzystania ze wsparcia jest więcej niż pieniędzy przeznaczonych w budżecie na ten cel. Nieprawdą jest, że polscy rolnicy nie chcą się ubezpieczać, to państwo przeznacza za mało środków na ten cel. Co roku późną wiosną czytamy na łamach portali rolniczych, że kończą się budżetowe środki na dopłaty do ubezpieczeń. Czasami rząd łaskawie znowelizuje budżet i dorzuci 100 czy 200 milionów złotych. Czasami nie. Lewica proponuje systemowe rozwiązanie tego problemu. Wpisanie do ustawy z dnia 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich stałej kwoty przeznaczonej co roku na realizację tej ustawy – dodaje Marcin Kulasek.

Rolnicy będą pewni pomocy ze strony państwa

Lewica proponuje rozwiązanie tego problemu. Wpisanie do ustawy z 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich stałej kwoty przeznaczanej co roku na realizację tej ustawy. Stała kwota na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli powinna być wyliczana według wzoru: Wartość jednolitej płatności obszarowej razy liczba hektarów gruntów ornych w Polsce podzielona przez 7. Przy obecnej wysokości jednolitej płatności obszarowej ten wzór gwarantuje rolnikom 1 mld zł. Lewica proponuje 1 mld zł co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli. To uczciwa oferta dla rolników ze strony państwa. 

Do tej pory rolnicy nigdy nie wiedzieli, czy państwa da im 400 czy 600 mln złotych na dopłaty. Czy w środku roku dorzuci kolejne 100 mln czy nie. Bywało różnie. Za każdym razem mało. Teraz sytuacja będzie jasna. Rolnicy będą pewni pomocy ze strony państwa. A państwo zaoszczędzi na jednorazowych zapomogach wypłacanych po każdym większym gradobiciu.  

Są już wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców

To jest rozwiązanie systemowe, które wprowadziła w 2005 roku Lewica. Gdy pracowaliśmy nad tym, żeby Polska otrzymywała odpowiednie dopłaty z Unii Europejskiej dla rolników, to był to jedn z wymogów, który musieliśmy spełnić. Teraz robimy nowelizację tej ustawy, ponieważ nikt po rządach Lewicy tego nie zrobił dla polskiej wsi. 

Lewica proponuje rozwiązania systemowe, które są prewencyjne

Ustawa o ubezpieczeniach, której inicjatorem jest pan poseł Marcin Kulasek pokazuje, że Lewica nie tylko myśli o rolnikach, ale przede też wszystkim działa i proponuje konkretne systemowe rozwiązania. Katastrofa klimatyczna jest faktem i rolnicy to widzą, ponieważ obserwują coraz częstsze huragany, gradobicia, ale i również susze –powiedziała Anita Sowińska podczas konferencji prasowej.

Jako politycy powinniśmy znajdować systemowe rozwiązania, jednym z nich są właśnie ubezpieczenia dla rolników, ale to remedium na skutki. Lewica proponuje również rozwiązania systemowe, które są prewencyjne. W ubiegłym roku złożyliśmy projekt ustawy o renaturyzacji wód, które przeciwdziała suszy i magazynuje wodę w glebie, ale i również w stawach. Prawo i Sprawiedliwość nie sięgnęło po ten bardzo dobry projekt, który mógł posłuży rolnikom. I to pokazuje, że PiS nie jest otwarte na rozmowę, na dialog i na szukanie konkretnych rozwiązań. Jednakże Lewica dalej będzie proponować konstruktywne rozwiązania! 

Źródło i  fot.: klub-lewica

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,164FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,950SubskrybującySubskrybuj

Kiła kapusty – problem globalny?

Zwalczanie chorób jest bardzo istotnym aspektem współczesnej agrotechniki rzepaku. Każdy rok charakteryzuje inny przebieg warunków pogodowych i nie zawsze są widoczne te same problemy....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE