Lipa – długowieczne drzewo o właściwościach zdrowotnych

Króluje na przełomie czerwca i lipca. Jej kwiatki – koloru żółtawo-białego, o niezwykle słodkim zapachu, wabią rój pszczół. Często spotykana przy domostwach; zdobi obejścia, ogrody, parki. Rośnie w całej Polsce, a z jej kwiatów i liści można przygotować pyszne i zdrowe napary – dobre na przeziębienie. Czy już wiadomo, jakie to drzewo? TAK, tak – to lipa! Długowieczne drzewo o wielu prozdrowotnych właściwościach.

ŚWIĘTA TOWARZYSZKA – od kołyski do krzyża

W dawnych czasach lipę uważano za święte drzewo słowiańskie. Wierzono, że drzewo to chroni przed piorunami, a dotknięcie pnia uzdrawia. Sadzono ją przy kościołach, chatach, nad drogami. Rolnicy mogli pod nią odpocząć w przerwie, podczas polowych prac. Z pachnących kwiatów wytwarzano lekarstwa i napój do picia – a młode, rozgniecione gałązki goiły rany i usuwały zapalenia. Z lipowego drewna wyrabiano domowe sprzęty, sanki, kołyski, posągi i grobowe krzyże. Suche, lipowe liście rolnicy wykorzystywali jako podściółkę dla dobytku, a świeże służyły za karmę dla zwierząt.

LIPA – niezwykłe właściwości

Obecnie najczęściej można spotkać dwie odmiany lipy: drobnolistną oraz szerokolistną, której kwiatostany służą do produkcji leczniczych syropów i naparów. Jej miękkie drewno wykorzystywane jest w produkcji wyrobów muzycznych, w tokarstwie i rzeźbiarstwie.

Nieprawidłowości w oznakowaniu chleba

Lipa to prawdziwa skarbnica witamin z grupy C i PP, soli mineralnych. W jej kwiatach znajdują się m.in. fitosterole, flawonoidy, garbniki, śluzy, sole mineralne, kwasy organiczne. Dzięki temu składowi wykazuje dobroczynne właściwości. Przede wszystkim herbatka z kwiatostanów jest lekarstwem na przeziębienie. Chroni organizm przed wirusami często atakującymi w okresie jesienno-zimowym. Witamina C zawarta w naparze, wspiera układ immunologiczny, usuwa wolne rodniki, gdyż jest naturalnie silnym antyoksydantami, wspomaga walkę z drobnoustrojami. Chroni przed alergiami i chorobami układu oddechowego, pomaga również zwalczyć uporczywy, nocny kaszel i ma właściwości napotne. Napary z lipy działają moczopędne oraz lekko rozkurczowo. Pomaga w zaburzeniach trawiennych i metabolicznych. Przynosi ukojenie w stanach napięcia nerwowego, przewlekłego stresu czy napadach lęku.

Bardzo korzystne działanie wykazują kąpiele z dodatkiem suszonych liści lub kwiatów, gdyż łagodzą stany zapalne skóry, podrażnienia i co ważne wygładzają skórę. Natomiast lipowa płukanka włosów sprawi, że zniszczone i przesuszone włosy zostaną odżywione.

Mimo, iż nie ma konkretnych badań potwierdzających działania niepożądane naparów z lipy to uważa się, iż kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny nadużywać tego napoju.

Kwiaty oraz liście lipy można samodzielnie zbierać z drzew oddalonych od dróg, tak aby nie zawierały szkodliwych związków dla zdrowia, a następnie suszyć. Można także zaopatrzyć się w nie w sklepach zielarskich.

Miododajne drzewo

Lipa oprócz tego, że jest piękna i użyteczna to jest niezwykle ceniona przez pszczelarzy i smakoszy miodu. Miód lipowy uznawany jest za najbardziej wartościowy dla ludzkiego organizmu i najsmaczniejszy.

Źródło: WIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics