Lipiec przyniósł przeceny na rynku paliw

Według e-Petrol w połowie 26-go tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 7,742 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95-ki spadła o 8 groszy na litrze, a cena diesla obniżyła się o 15 groszy na litrze. W tym samym czasie autogaz potaniał średnio o 4 grosze, do 3,45 zł/l.

Lipiec przyniósł przeceny na rynku paliw
Lipiec przyniósł przeceny na rynku paliw

W hurcie w tygodniu kończącym się 6-go lipca ceny benzyny 95-oktanów obniżyły się o 22 brosze, a ON potaniał o 13 groszy na litrze. Jest to efekt olbrzymiej przeceny na rynku ropy (do ok. 100 usd/b Brent), który zniwelowany został częściowo przez osłabienie złotego wobec dolara (do ok. 4,70 zł/usd).

Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach są często znacznie tańsze, a to za sprawą 30/40-groszowego upustu wakacyjnego wprowadzonego przez Orlen dla uczestników programu lojalnościowego. W odpowiedzi na promocję Orlenu kolejne stacje wprowadzają obniżki cen paliwa. Rabaty zaproponował Lotos i BP, a ostatnio do tego grona dołączyła sieć stacji Moya.

Pozostałe stacje czekają, ale będą zapewne musiały obniżyć ceny przy i tak już skromnych, a czasem ujemnych marżach. O ile koncerny zagraniczne poradzą sobie jakoś, to działania państwowego giganta są delikatnie mówiąc kłopotliwe dla stacji prywatnych, których udział na rynku wynosi około 50%, a zarabiają wyłącznie na sprzedaży paliw.

Ceny średnie paliw w detalu: 06-07-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 8,33 zł/l (-12 gr/l);
• Pb95: 7,74 zł/l (-8 gr/l);

• ON: 7,74 zł/l ( -15 gr/l);
• LPG: 3,45 zł/l (-4 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

W hurcie (PKN Orlen) cena benzyny spadły do ok. 7,50 zł/l z VAT, po spadku o 60 groszy groszy z historycznych maksimów zaliczonych w I tygodniu czerwca. Tymczasem diesel w czerwcu drożał do poziomów ok. 7,84 zł/l (z VAT) w dniu 27-czerwca, by spaść w kolejnych dziesięciu dniach do 7,61 zł/l (z VAT).

Rynek ropy:

Notowania ropy Brent spadły w ostatnim dniach o kilkanaście procent w okolice 100 usd/b – w środę 6-go lipca. Przeceny dotyczą większości surowców, a wynikają z obaw o to, że nadchodząca recesja w światowej gospodarce ograniczy popyt na towary. Kolejnym czynnikiem napędzającym przeceny jest odpływ kapitału z akcji i towarów do rynku amerykańskich obligacji, które przynoszą coraz większy zysk.

Niestety kierowcom nie pomaga gwałtowne osłabienie złotego w stosunku do dolara. Kurs usd/pln przekroczył w środę 4,70 i jest najwyższy w historii.

Źródło: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, Andrzej Bąk – eWGT

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Są pierwsze pozytywne sygnały. Ceny w skupach rosną!

W krajach unijnych pojawiły się kolejne pozytywne sygnały rynkowe. Uczestnicy rynku przewidują poprawę sytuacji rynkowej w II połowie 2022 r. na skutek spadku pogłowia...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE