Buraki cukrowe oprócz znakomitego strukturotwórczego działania na glebę odgrywają także bardzo dużą rolę w bilansowaniu składników pokarmowych w całym płodozmianie, ponieważ liście pozostające na polu są wartościowym nawozem organicznym. W sytuacji bardzo wysokich cen nawozów mineralnych pozostawienie resztek pożniwnych w glebie dla roślin następczych nabiera szczególnego znaczenia.
W wieloletnich badaniach prowadzonych przez Katedrę Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska UP w Poznaniu, otrzymane z ponad 400 analiz średnie zawartości składników pokarmowych w liściach podczas zbioru buraków zawarte są w tabeli poniżej. Przeciętny plon korzeni różnych odmian buraka cukrowego, których liście badano, kształtował się na poziomie 57,2 t/ha (od 25-85 t/ha). Średni plon liści wynosił natomiast 33,8 t/ha (od 8,5-72 t/ha). Średnia masa liści do korzeni była na poziomie 0,6:1. Jednak stosunek liści do korzeni był silnie zróżnicowany (0,2:1 do 1,25:1). Wynik ten wskazuje na bardzo słabe wykorzystanie potencjału plonotwórczego odmian w pewnej części gospodarstw rolnych, wynikające między innymi z nadmiernej produkcji masy zielonej kosztem korzeni. Przy czym, o końcowej masie liści decydowała w dużej mierze skuteczność ochrony roślin przed chorobami a szczególnie chwościkiem buraka.
Mineralizacja liści a tym samym dostępność składników pokarmowych dla rośliny następczych będzie najszybsza w przypadku wczesnego zbioru buraków, przynajmniej płytkiego wymieszania z glebą oraz wilgotnej i ciepłej pogody w okresie jesienno- zimowym.