Lokalne Grupy Rybackie szansą dla rybołówstwa?

Czy Lokalne Grupy Rybackie będą skutecznym narzędziem i sposobem na rozwój polskiego rybołówstwa i obszarów zależnych od tej gałęzi gospodarki?

Tak, zdecydowanie możliwości, jakie daje oś 4 Programu Operacyjnego RYBY 2007–2013 są skutecznym narzędziem. Oś ta ma na celu wsparcie tych newralgicznych elementów w sektorze rybackim, związanych z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rybackiej, w szczególności z koniecznością dostosowania nakładu połowowego do zasobów czy też związanych z problemami hodowców ryb, takimi jak choroby zwierząt czy rentowność przedsiębiorstw ze względu na rynek zbytu.

Naszym założeniem jest to, aby oś 4 wdrażana w ramach PO RYBY 2007–2013 wyszła poza działania krótkoterminowe skierowane na ograniczenie konsekwencji uszczuplania zasobów rybnych.
W osi 4 upatrujemy szansę na umożliwienie społecznościom rybackim tworzenia nowych i trwałych źródeł dochodów oraz poprawę jakości ich życia. Jest to możliwe dzięki aktywizacji ludności i podjęcia współpracy w ramach wspólnych projektów.

Chcemy, by z pomocy w ramach osi 4 skorzystali przedstawiciele każdego z sektorów: społecznego, gospodarczego czy publicznego. Głęboko wierzymy, że tylko zbilansowany rozwój społeczności, obejmujący różne grupy interesu, przyczyni się do powstawania trwałych korzyści dla wszystkich mieszkańców obszaru objętego LSROR.

W erze postępującej globalizacji pielęgnacja lokalnej specyfiki to wyzwanie, które wymaga wsparcia finansowego. Szeroki wachlarz operacji możliwych do realizacji wzbudza ogromne oczekiwania wśród rybaków oraz przedsiębiorców. W ramach osi 4 możliwe jest rozpoczęcie własnej działalności, dofinansowanie już prowadzonej firmy lub rozpoczęcie inwestycji poprawiających sieć usług na obszarze zależnym do rybactwa.

Oś 4 jest również szansą na promowanie i pielęgnowanie własnych tradycji, co daje dodatkową sposobność do rozwoju turystyki i agroturystyki. Szereg takich operacji napędza całą lokalną gospodarkę, od produktów gastronomicznych i atrakcji turystycznych po rozwój przemysłu. Ufamy, że możliwości, jakie daje oś 4 przyczynią się do przeprowadzenia realnej zmiany, korzystnej dla wszystkich mieszkańców.

Komentuje Kazimierz Plocke – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: Polska Wieś, styczeń 2012, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak zbierać i suszyć grzyby?

W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47. Jak je zbierać, suszyć i przyrządzać opowiada dr Cecylia Uklańska-Pusz...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,950ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE