Lubelski sejmik apeluje o pomoc m.in. ws. ASF

Lubelscy urzędnicy są zaniepokojeni kolejnymi przypadkami ASF u świń w tym województwie. Dlatego w środę sejmik województwa lubelskiego zaapelował w środę do rządu i parlamentu RP o  wsparcie producentów trzody chlewnej.

 

\"rolnictwo,

 

– Ostatnie wydarzenia, w tym, wystąpienie wirusa ASF w Polsce, napływ zbóż z Ukrainy i problemy producentów owoców i warzyw dramatycznie pogorszyły i tak trudną sytuację na lubelskiej wsi. W konsekwencji wiele gospodarstw zagrożonych jest bankructwem, przedsiębiorstwom przetwórczym grozi upadłość, a ich pracownikom – bezrobocie – czytamy w stanowisku sejmiku.

Sejmik apeluje o natychmiastowe zapewnienie wsparcia producentom trzody chlewnej w likwidacji skutków wystąpienia wirusa ASF. Domaga się także zwiększenia kontroli związanej z obrotem zwierząt, nie tylko ukierunkowanej na rolnika, ale także na pośredników i służby weterynaryjne; depopulacji dzików, szczególnie na terenach objętych ochroną; wprowadzenia systemowych długofalowych działań mających na celu wsparcie produkcji związanej z trzodą chlewną; ograniczenia do minimum czterdziestodniowego okresu zakazu sprzedaży tuczników ze strefy zagrożonej.

Urzędnicy proszą o objęcie przewodnictwa przez premier Beatę Szydło nad pracami sztabu kryzysowego ds. ASF.

Poza tym domagają się bezzwłocznego wprowadzenia w strefie zapowietrzonej instrumentów właściwych, przewidzianych dla klęsk żywiołowych, w tym rekompensat dla rolników.

Sejmik chciałby także natychmiastowej zmiany przepisów prawnych umożliwiających modyfikację wniosków inwestycyjnych dla rolników, którzy zaplanowali budowę chlewni.

Ponadto urzędnicy apelują o uruchomienie krajowego programu dopłat dla producentów owoców. Chcą także wprowadzenia cen minimalnych oraz umów kontraktacyjnych przez przemysł przetwórczy. Domagają się również podjęcia interwencji w zakresie skupu zbóż przez państwo, pomocy dla producentów mleka w celu ustabilizowania rynku, promocji i rozwoju eksportu produktów rolnych.

Redakcja AgroNews, fot.:pixabay.com
oprac. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Farma Mleka wprowadzała konsumentów w błąd! UOKiK nałożył grzywnę

Nieprawdziwe informacje o skali działalności, nierealne plany na przyszłość – spółka Farma Mleka umyślnie wprowadzała konsumentów w błąd po to, aby zachęcić ich do...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,949ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE