Lubelski sejmik apeluje o pomoc m.in. ws. ASF

Lubelscy urzędnicy są zaniepokojeni kolejnymi przypadkami ASF u świń w tym województwie. Dlatego w środę sejmik województwa lubelskiego zaapelował w środę do rządu i parlamentu RP o  wsparcie producentów trzody chlewnej.

 

\"rolnictwo,

 

– Ostatnie wydarzenia, w tym, wystąpienie wirusa ASF w Polsce, napływ zbóż z Ukrainy i problemy producentów owoców i warzyw dramatycznie pogorszyły i tak trudną sytuację na lubelskiej wsi. W konsekwencji wiele gospodarstw zagrożonych jest bankructwem, przedsiębiorstwom przetwórczym grozi upadłość, a ich pracownikom – bezrobocie – czytamy w stanowisku sejmiku.

Sejmik apeluje o natychmiastowe zapewnienie wsparcia producentom trzody chlewnej w likwidacji skutków wystąpienia wirusa ASF. Domaga się także zwiększenia kontroli związanej z obrotem zwierząt, nie tylko ukierunkowanej na rolnika, ale także na pośredników i służby weterynaryjne; depopulacji dzików, szczególnie na terenach objętych ochroną; wprowadzenia systemowych długofalowych działań mających na celu wsparcie produkcji związanej z trzodą chlewną; ograniczenia do minimum czterdziestodniowego okresu zakazu sprzedaży tuczników ze strefy zagrożonej.

Urzędnicy proszą o objęcie przewodnictwa przez premier Beatę Szydło nad pracami sztabu kryzysowego ds. ASF.

Poza tym domagają się bezzwłocznego wprowadzenia w strefie zapowietrzonej instrumentów właściwych, przewidzianych dla klęsk żywiołowych, w tym rekompensat dla rolników.

Sejmik chciałby także natychmiastowej zmiany przepisów prawnych umożliwiających modyfikację wniosków inwestycyjnych dla rolników, którzy zaplanowali budowę chlewni.

Ponadto urzędnicy apelują o uruchomienie krajowego programu dopłat dla producentów owoców. Chcą także wprowadzenia cen minimalnych oraz umów kontraktacyjnych przez przemysł przetwórczy. Domagają się również podjęcia interwencji w zakresie skupu zbóż przez państwo, pomocy dla producentów mleka w celu ustabilizowania rynku, promocji i rozwoju eksportu produktów rolnych.

Redakcja AgroNews, fot.:pixabay.com
oprac. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kalkulator płatności dla gospodarstwa. Sprawdź ile pieniędzy dostaniesz?

15 marca br. ruszył nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dzień 10 czerwca br....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics