Luty z ożywieniem na rynku ciągników rolniczych

W lutym odnotowano rejestrację 518 nowych ciągników rolniczych. To o 40 proc. więcej niż w styczniu. W analogicznym okresie ubiegłego roku zarejestrowano o siedem maszyn więcej.

Rolnik, rolnictwo, ciągnik, sprzedaż ciągników, John Deere, New Holland, Kubota, Zetor

Sprzedaż ciągników w lutym

Luty przyniósł stabilizację na rynku ciągników rolniczych, wyczekiwaną przez producentów i dystrybutorów. Zbliżenie się wolumenu sprzedaży do zeszłorocznego wyniku jest pozytywnym sygnałem na najbliższą przyszłość – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Liderzy poprawili wyniki

W lutym do czołówki powrócili zeszłoroczni liderzy. Najwięcej tablic wydano do ciągników o niebiesko-białym kolorze. Marka New Holland odnotowała 93 rejestracje, a więc o 158 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Taki wynik przełożył się jednak na 11 proc. spadku w stosunku do lutego ubiegłego roku. Druga lokata przypadła marce John Deere. Dzięki rejestracji 71 maszyn, amerykański producent odnotował 115 proc. wzrostu w porównaniu ze styczniem. Poprawił także o 20 proc. wynik z analogicznego okresu 2018 roku. Czołówkę zamknęła marka Kubota, z liczbą 55 rejestracji. To o 28 proc. więcej niż w styczniu, ale o 28 proc. mniej niż w lutym poprzedniego roku.

Królowały mocne konstrukcje

Najczęściej wybieranym modelem ciągnika w lutym był John Deere 6120M. Na rejestrację takiej maszyny zdecydowano się 16-krotnie. Drugi pod względem popularności był John Deere 6155M. Właścicieli znalazło 14 egzemplarzy tego ciągnika. Czołówkę ulubionych konstrukcji zamknęły modele New Holland TD 5.105 i New Holland TD 5.85. Każdy z nich doczekał się 13 rejestracji.

 Popyt przypominał zeszłoroczny

W czołówce województw o najwyższych potrzebach maszynowych znalazły się te same regiony co w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej tablic wydano na Mazowszu. Rejestracja 83 ciągników rolniczych przełożyła się na 11 proc. wzrostu w stosunku do stycznia oraz 29 proc. spadku w porównaniu z lutym 2018 roku. Na drugiej pozycji uplasowała się Lubelszczyzna, z wynikiem 52 maszyn. To o 7 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Trzecia lokata przypadła województwu łódzkiemu. Jego mieszkańcy zdecydowali się w lutym na rejestrację 51 ciągników. Ich potrzeby wzrosły o 219 proc. w stosunku do stycznia oraz o 21 proc. w porównaniu z lutym 2018 roku.

Redakcja AgroNews, źródło: Martin & Jacob

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here