Główny Lekarz Weterynarii poinformował, iż w związku z opublikowaniem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. 2020 poz. 712) zachodzą zmiany w małych rzeźniach.
Ubój bez 3-miesięcznej praktyki
Od 22 kwietnia 2020 r. w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw, zniesiony został obowiązek odbywania przez osoby przeprowadzające uśmiercanie i działania związane z uśmiercaniem zwierząt, trzymiesięcznej praktyki na stanowisku ubojowym pod nadzorem osoby posiadającej udokumentowany 3-letni staż pracy na stanowisku ubojowym.
Zmiana ma ułatwić ubój a tym samym płynność gospodarstw.
Poprzednie rozporządzenie, które weszło do życia 18 lutego 2020 r. już umożliwiało rolnikom prowadzenie sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego czy działalności marginalnej, lokalnej. Poza tym dawało również możliwość przeprowadzenia uboju zwierząt lub ewentualnie rozbioru mięsa w celu wprowadzenia pozyskanego mięsa na rynek. Utrzymywało jednak 3-miesięczną praktykę.
Limity ubojowe
Zgodnie z zapisami rozporządzenia, w rzeźniach rolniczych mogą być ubijane zwierzęta będące własnością podmiotu prowadzącego daną rzeźnię, a także zwierzęta innych podmiotów, utrzymywane w gospodarstwach położonych w tym samym powiecie, w którym usytuowana jest rzeźnia, lub w powiatach sąsiednich.
Małe rzeźnie rolnicze muszą spełniać określone wymogi weterynaryjne oraz nie przekraczać maksymalnych limitów ubojowych. W przepisach ww. rozporządzenia określono maksymalny dzienny limit liczby zwierząt poddawanych ubojowi, który wynosi:
– 50 sztuk drobiu lub zajęczaków,
– 1 ptaka bezgrzebieniowego,
– 6 świń/owiec/kóz (powyżej 15 kg),
– 10 świń/owiec/kóz (poniżej 15 kg),
– 2 sztuki bydła lub konia w wieku poniżej 3 miesięcy,
– 1 sztukę bydła lub konia w wieku równym lub powyżej 3 miesięcy,
– 3 sztuki zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych.
Lekarz weterynarii może zwiększyć limity
Wymienione limity mogą być podwyższone za zgodą powiatowego lekarza weterynarii, wydaną na wniosek danego podmiotu, pod warunkiem uboju w danym dniu lub dniach zwierząt jednego gatunku oraz nieprzekroczenia rocznego limitu ubijanych zwierząt, określonego w przepisach rozporządzenia.
Roczne limity uboju w rzeźni rolniczej wynoszą:
– drób albo zajęczaki – 18250szt.
– ptaki bezgrzebieniowe – 365 szt.
– świnie do 15 kg – 3650 szt.
– świnie powyżej 15 kg – 2190 szt.
– owce i kozy do 15 kg – 3650 szt.
– owce i kozy powyżej 15 kg – 2190 szt.
– bydło i konie do 3 miesięcy – 730 szt.
– bydło i konie powyżej 3 miesięcy – 365 szt.
– dzikie zwierzęta kopytne utrzymywane w warunkach fermowych – 1095 szt.
Ważne wyposażenie rzeźni
W ww. rozporządzeniu określono specjalne, mniej rygorystyczne, w porównaniu do wymogów unijnych, wymagania weterynaryjne dotyczące konstrukcji, rozplanowania i wyposażenia pomieszczeń zakładu. Przy czym, podmioty prowadzące rzeźnie na terenie gospodarstw rolnych są zobowiązane do spełnienia pozostałych wymogów określonych dla rzeźni w innych przepisach prawa krajowego lub unijnego, dotyczących, np. kryteriów mikrobiologicznych dla mięsa, łańcucha chłodniczego, czy kwalifikacji osób dokonujących uboju.
Oprac. Marta Nowak-Woźnica