Nawet 100 tys. zł na zbiornik na wodę lub deszczownie

Rząd uruchamia programy związane z retencją wody. Jest to plan na kilka lat, natomiast już dziś potrzebne są działania.

Pomoc nawet do 100 tys. złotych

Jan Krzysztof Ardanowski zachęca rolników do korzystania z dotacji do nawadniania. Gospodarstwa mogą skorzystać z dofinansowania do 100 tys. złotych zarówno na wykopanie zbiornika na wodę, jeżeli ukształtowanie terenu na to pozwala,  jak również na system nawodnienia czyli deszczownie, zraszacze, pompy wodne.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa

Przedłużyłem termin składania wniosków o 3 miesiące. Na ten cel mamy prawie  450 mln złotych- chciałbym żeby jak najwięcej rolników z tego dofinansowania skorzystało. Zdaję sobie sprawę, że dotyczyć to będzie tych rolników,  którzy mają intensywną produkcję warzyw czy owoców bo tam straty spowodowane brakiem wody mogą być bez porównania większe niż  np. żyta – powiedział minister rolnictwa.

Wzrost cen żywności z powodu suszy  nie do końca pewny

Jak zapewnia rząd Polska produkcja jest znacznie większa niż potrzeby krajowe.

My do tej pory musieliśmy eksportować bardzo dużo produktów. Największy problem obecnie to zerwanie  łańcucha dostaw.  Wiele krajów walcząc z pandemią wstrzymuje import, są pozamykane granice, brakuje kierowców do transportu lądowego – powiedział minister.

Jeżeli sytuacja na rynku krajowym będzie się pogarszała to mniej będziemy eksportowali a więcej będzie przeznaczane na rynek wewnętrzny. Pewne ruchy cenowe mogą wystąpić. Konsumenci są świadomi, że jeżeli żywności jest mniej to również i cena tej żywności będzie wyższa. Natomiast chodzi o to żeby nie przerzucać odpowiedzialności na rolników, ponieważ w tym co płacą konsumenci w produkcie finalnym dochodu rolnika jest bardzo niewiele. Tu zarabiają głównie pośrednicy – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa zachęcam do bezpośredniego kupowania u rolników, rolniczego handlu detalicznego i  bezpośredniej sprzedaży na targowiskach.

Mamy przygotowany mechanizm nadzorowany przez UOIK  – gdyby okazało się że ceny żywności by drastycznie rosły, ponad dopuszczalny poziom wynikający z kosztów, to wtedy będą mogły być kształtowane marże pośrednie rolnika, przetwórcy i handlu po to, by utrzymać w ryzach ceny żywności. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie ale takie narzędzia specustawa nam daje – podsumowuje minister.

Wsparcie dla gospodarstw rolnych w czasie epidemii

Oprac. Marta Nowak-Woźnica
Fot.: pixabay

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Olbrzymia skala wyzwań przy eksporcie ukraińskiego zboża

Transporty ukraińskiego zboża można i należy optymalizować. Laude Smart Intermodal proponuje ich konteneryzację, która skraca i usprawnia zarówno załadunek, jak i rozładunek towarów. W...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE