Marcowe prognozy dla rynku zbóż i soi

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podniosła swoje prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2021/22. Korekta w górę jest konsekwencją lepszych szacunków zbiorów kukurydzy na Ukrainie, w Indiach i UE.  Prognoza światowej produkcji zbóż ogółem w sezonie 2021/22 wzrosła o 3 mln tm/m (miesiąc do miesiąca), do 2284 mln ton.

Marcowe prognozy dla rynku zbóż i soi
Marcowe prognozy dla rynku zbóż i soi

IGC przewiduje, że zakłócenia eksportu z Morza Czarnego i wyższe ceny doprowadzą do ograniczenia globalnego popytu. Prognozuje się zatem, że konsumpcja ziarna zbóż będzie o 8 mln ton niższa niż w prognozie z lutego, podczas gdy handel światowy został obniżony o 9 do 415 mln ton. Oczekiwane skumulowane zapasy końcowe na świecie są obecnie większe (rok do roku), odzwierciedlając głównie przewidywane nagromadzenie zapasów na Ukrainie.

Na rynku pszenicy zużycie globalnego ziarna obniżono o 3 mln ton do 778 mln ton, podczas gdy szacunki produkcji pozostawiono na rekordowym poziomie 781 mln ton zbiorom. W konsekwencji zapasy na koniec tego sezonu podniesiono do 281 mln ton (+3 mln ton r/r).

W przypadku kukurydzy światowa produkcja (1,207 mld ton) powinna wyprzedzić konsumpcję (1,197 mld ton) i doprowadzić do częściowego odbudowania poziomu zapasów.

W związku z dalszymi obniżkami dla Ameryki Południowej, prognoza globalnych zbiorów soi na sezon 2021/22 została obniżona o 3 mln t, do 350 mln (-5% r/r). Przy ograniczonej podaży, perspektywy zużycia i zapasów zostały przycięte o 1 mln ton. Zapasy soi na koniec sezonu prognozowane są na 42 mln, i będą o blisko 1/5 niższe r/r.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: IGC

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics