Miernik azotanów – jak sprawdzają zawartość pestycydów?

Sprawdzanie jakości żywności dla wielu osób stanowi absolutny priorytet. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu mamy stuprocentową pewność, iż spożywane przez nas pokarmy są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Jakie są obecnie sposoby pozwalające na szybką i skuteczną weryfikację jakości żywności? Jednym z najlepszych rozwiązań na rynku jest zakup specjalnego miernika azotanów. Czym dokładnie są takie urządzenia? Czy korzystając z nich można również sprawdzić zawartość pestycydów? Na wszystkie te pytania szczegółowo odpowiadamy w poniższym poradniku.

Sprawdzanie jakości żywności – dlaczego warto?

Systematyczne sprawdzanie jakości żywności jest obecnie dla wielu osób na całym świecie absolutnym priorytetem. Bardzo często słyszy się o tym, iż producenci żywności stosują ogromną liczbę różnorodnych środków chemicznych, które sprawiają, że spożywanie takiego jedzenia może stanowić poważne zagrożenie. Na szczęście, sposobów pozwalających na dokładną weryfikację jakości jedzenia, jest całkiem sporo. Warto też wiedzieć, że w ramach takiej weryfikacji można łatwo wykrywać szereg różnego rodzaju potencjalnych zagrożeń, takich jak bakterie, azotany, grzyby, substancje chemiczne czy szereg alergenów.

Stawiając na testery jakości żywności mamy stuprocentową pewność, że zarówno my jak i nasi bliscy nie spożyją zanieczyszczonego jedzenia, co z kolei mogłoby nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych z zatruciem pokarmowym na czele. Każdy, kto dysponuje profesjonalnym testerem do żywności, może z łatwością identyfikować całkowicie zdrowe produkty oraz w świadomy sposób zrezygnować z takich, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Szkodliwość azotanów – co trzeba wiedzieć?

Testery jakości żywności często są nazywane miernikami azotanów. Czym dokładnie są azotany i jak wygląda kwestia ich szkodliwości? Należy wiedzieć przede wszystkim o tym, iż azotany jako takie nie wyróżniają się szkodliwością, a są toksyczne tylko wtedy, gdy przyjmuje się je w dużych dawkach. Obecność azotanów w żywności jest związana ze stosowaniem przez rolników nawozów mineralnych, najczęściej w dużych ilościach.

Duże ilości azotanów są obecne zwłaszcza w warzywach. Warto wiedzieć, że jednym ze skutków nawożenia warzyw jest także fakt, iż azotany mogą przedostawać się do wód. Często dochodzi do sytuacji, w której zwierzęta gospodarskie piją wodę zawierającą azotany. Z rozporządzenia Komisji Wspólnoty Europejskiej z 2006 wynika dokładnie, jaka jest bezpieczna zawartość azotanów w żywności. Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia dzienne maksymalne spożycie azotanów powinno wynosić 5 mg na każdy kilogram masy ciała. W przypadku, gdy te wartości są przekroczone, może to nieść za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne dla organizmu.

Mierniki azotanów a pestycydy

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy mierniki azotanów mogą również posłużyć do zbadania stężenia ilości pestycydów w spożywanej żywności. Warto wiedzieć, że w niezwykle nowoczesnym mierniku Soeks Ecovisor F4, o którym więcej można przeczytać na https://www.srtech.pl/sklep/ekotester-soeks-ecovisor-f4, stosuje się specjalną opatentowaną metodę jonometrii – dzięki niej można wykonywać efektywne pomiary azotanów w celu określenia jakości różnego rodzaju produktów spożywczych, np. owoców i warzyw, mięsa, owoców morza, ryb itd.

Najważniejsza informacja jest taka, ze duży poziom stosowania pestycydów przez rolników skutkuje tym, iż zwiększona zostaje zawartość azotanów w produktach roślinnych. Tym samym jeśli prezentowany na urządzeniu wynik wskazuje na przekroczenie normy może to świadczyć o tym, iż dane warzywa było zbyt mocno nawożone bądź była zbyt duża zastosowana ilość oprysków pestycydami. Z kolei w przypadku mięsa i ryb przekroczenie limitów wynika zazwyczaj ze zbyt dużej liczby zastosowanych środków konserwujących.

Dlaczego warto postawić na tester Soeks Ecovisor F4?

Wśród najpopularniejszych i najlepszych testerów żywności często wspomina się o Soeks Ecovisor F4. Urządzenie dostępne jest w ofercie sklepu https://www.srtech.pl. Korzystając z niego można zweryfikować jakość surowych, nieprzetworzonych warzyw, owoców, ryb oraz mięsa. Dzięki temu urządzeniu można szybko i łatwo sprawdzić, czy mięso, które chcielibyśmy spożyć, nie było nastrzykiwane szkodliwymi substancjami konserwującymi. Jeśli stężenie zanieczyszczeń jest zbyt duży, wyświetlacz urządzenia pokazuje stosowną informację, dlatego mamy wtedy pewność, że nie warto decydować się na spożycie konkretnej żywności.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics