Mija termin składania wniosków o pomoc suszową. Stawki poznamy do 10 października

Dziś mija termin składania wniosków o pomoc suszową. Stawki tego wsparcia poznamy do 10 października.
 

\"rolnictwo,

Na środowej konferencji prasowej w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki przypomniał, że wnioski należy złożyć do 30 września. Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyły godziny przyjmowania dokumentów. Jeszcze dziś będzie je można złożyć do godziny 22.

– Do tej pory wnioski o taką pomoc złożyło około 68 tysięcy rolników na sumę około 260 milionów złotych – mówił wczoraj szef resortu rolnictwa.

Pomoc dla poszkodowanych przez suszę

Rząd przeznaczył na pomoc dla rolników, których uprawy ucierpiały na skutek suszy, kwotę 450 mln zł. Wsparcie wyniesie maksymalnie 400 zł na 1 ha upraw, a w przypadku uprawy owocujących drzew i krzewów owocowych –maksymalnie 800 zł na 1 ha. Jest jednak jeden warunek. Uprawy te powinny być ubezpieczone przynajmniej od jednego zagrożenia pogodowego. Z danych ARiMR wynika, że do 28 września do końca dnia rolnicy złożyli 83,4 tys. wniosków, w których ubiegają się o przyznanie pomocy w wysokości blisko 310 mln zł.

Pomoc otrzymają także producenci czarnej porzeczki. Na ich wsparcie rząd przeznaczył 21,6 mln zł. Mogą się oni ubiegać o 600 zł do hektara owocującej plantacji. Jak poinformowała ARiMR, producenci porzeczki do 28 września złożyli 9,8 tys. wniosków na kwotę blisko 17,74 mln zł.

Również Unia Europejska uruchomiła specjalne wsparcie dla producentów rolnych. Z puli 500 mln euro przeznaczonych na ten cel 29 mln euro trafi do polskich rolników.

Susza z(a)biera żniwo

Poszkodowanych przez suszę jest ponad 200 tys. gospodarstw. Z kolei powierzchnia upraw dotkniętych suszą to już prawie 1800 tys. ha, zaś straty przekroczyły już 1 mld zł.

Z tymi wyliczeniami nie zgadzają się przedstawiciele izb rolniczych. Ich zdaniem szacunki te są dużo mniejsze od stanu faktycznego.

Z informacji, jaką przedstawiła Krajowa Rada Izb Rolniczych wynika, że susza dotknęła 7 mln ha, a straty wynoszą przynajmniej 20 mld zł.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/USDA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here