Wczoraj w Brukseli Parlament Europejski zorganizował wysłuchanie publiczne w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Zakaz glifosatu i ochrony ludzi i środowiska przed toksycznymi pestycydami”. W najbliższy poniedziałek państwa członkowskie zadecydują o dalszych losach tej substancji czynnej.
Na wczorajszym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego europosłowie wysłuchali założeń inicjatywy obywatelskiej wzywającej do wprowadzenia ogólnounijnego zakazu glifosatu. Zdaniem autorów dokumentu ta substancja czynna może zaburzać działanie układu hormonalnego i powodować raka. Dlatego domagają się jej całkowitego wycofania z użycia. Zaapelowali też o reformę procedury zatwierdzania pestycydów. Pod inicjatywą zebrano ponad 1 milion podpisów.
Wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Zakaz glifosatu i ochrony ludzi i środowiska przed toksycznymi pestycydami”.
Brak porozumienia ws. glifosatu
Państwa członkowskie od kilku miesięcy nie są w stanie podjąć decyzji w sprawie przedłużenia lub nie licencji na stosowanie glifosatu. KE zaproponowała odnowienie zezwolenia na 5 lat – do 15 grudnia 2022 roku. Podobnego zdania są europosłowie. Jednak podczas ostatniego głosowania nad propozycją KE zabrakło kwalifikowanej większości głosów za jedną z opcji. Za pięcioletnim przedłużeniem rejestracji było 14 państw, a przeciw – 9. Od głosu wstrzymały się: Polska, Niemcy, Bułgaria, Rumunia i Portugalia.
Póki co glifosat w krajach unijnych można stosować do końca tego roku. Ostatecznie o jego losach państwa unijne zdecydują 27 listopada.
Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. PE