Milion osób chce zakazu glifosatu. Za tydzień decyzja

Wczoraj w Brukseli Parlament Europejski zorganizował wysłuchanie publiczne w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Zakaz glifosatu i ochrony ludzi i środowiska przed toksycznymi pestycydami”. W najbliższy poniedziałek państwa członkowskie zadecydują o dalszych losach tej substancji czynnej.

rolnictwo, portal rolny, desykacja zbóż, glifosat, środki ochrony roślin, Roundup, Copa-Cogeca, PSOR


Na wczorajszym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego europosłowie wysłuchali założeń inicjatywy obywatelskiej wzywającej do wprowadzenia ogólnounijnego zakazu glifosatu. Zdaniem autorów dokumentu ta substancja czynna może zaburzać działanie układu hormonalnego i powodować raka. Dlatego domagają się jej całkowitego wycofania z użycia. Zaapelowali też o reformę procedury zatwierdzania pestycydów. Pod inicjatywą zebrano ponad 1 milion podpisów.

 

Wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Zakaz glifosatu i ochrony ludzi i środowiska przed toksycznymi pestycydami”.


Brak porozumienia ws. glifosatu

Państwa członkowskie od kilku miesięcy nie są w stanie podjąć decyzji w sprawie przedłużenia lub nie licencji na stosowanie glifosatu. KE zaproponowała odnowienie zezwolenia na 5 lat – do 15 grudnia 2022 roku. Podobnego zdania są europosłowie. Jednak podczas ostatniego głosowania nad propozycją KE zabrakło kwalifikowanej większości głosów za jedną z opcji. Za pięcioletnim przedłużeniem rejestracji było 14 państw, a przeciw – 9. Od głosu wstrzymały się: Polska, Niemcy, Bułgaria, Rumunia i Portugalia.

Póki co glifosat w krajach unijnych można stosować do końca tego roku. Ostatecznie o jego losach państwa unijne zdecydują 27 listopada.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. PE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here