Milionowe wyłudzenie dotacji unijnych przez grupy producenckie

W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach dotyczącym wyłudzania unijnych dotacji, kolejnym osobom przedstawiono zarzuty.

Milionowe wyłudzenie dotacji unijnych przez grupy producenckie - są zatrzymania
Milionowe wyłudzenie dotacji unijnych przez grupy producenckie – są zatrzymania

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu w dn. 21 lutego 2022 r. zatrzymali trzy osoby.  Podejrzani usłyszeli zarzuty związane z wyłudzeniem dotacji unijnych na łączną kwotę ponad 95 mln, w latach 2007-2013, w ramach działania ustalonej grupy producenckiej, poprzez wystawianie na rzecz tejże grupy nierzetelnych faktur dotyczących sprzedaży produktów rolnych, tzw. pranie brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwanie się takimi dokumentami, a także zarzutu dot. przestępstw skarbowych oraz określonych w ustawie o rachunkowości.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzanych na okres 3 miesięcy. Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności do lat 10. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w październiku 2017 r., w wyniku zawiadomienia Kujawsko – Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w zakresie dotyczącym usiłowania wyłudzenia dotacji unijnych na kwotę prawie 13 mln zł w zakresie działania jednej z grup producenckich.

5 grup producentów żywności wyłudziło 342 mln złotych unijnych dotacji

W toku postępowania zebrany został materiał dowodowy, w oparciu o który ustalono, iż łącznie pięć grup producenckich żywności w latach 2007 – 2015, dokonało wyłudzeń mienia m.in. na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w łącznej kwocie ponad 400 ml zł, w tym wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę ponad 343 mln zł.

Wcześniej w sprawie tej zatrzymano siedem osób, którym przedstawiono zarzuty m.in. oszustw podatkowych, firmanctwa, wystawiania nierzetelnych faktur, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwania się takimi dokumentami, nieskładania sprawozdań finansowych – łącznie 60 zarzutów karnych. Sprawa ta ma charakter rozwojowy.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Siedlcach

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics