Milionowe wyłudzenie dotacji unijnych przez grupy producenckie

W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach dotyczącym wyłudzania unijnych dotacji, kolejnym osobom przedstawiono zarzuty.

Milionowe wyłudzenie dotacji unijnych przez grupy producenckie - są zatrzymania
Milionowe wyłudzenie dotacji unijnych przez grupy producenckie – są zatrzymania

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu w dn. 21 lutego 2022 r. zatrzymali trzy osoby.  Podejrzani usłyszeli zarzuty związane z wyłudzeniem dotacji unijnych na łączną kwotę ponad 95 mln, w latach 2007-2013, w ramach działania ustalonej grupy producenckiej, poprzez wystawianie na rzecz tejże grupy nierzetelnych faktur dotyczących sprzedaży produktów rolnych, tzw. pranie brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwanie się takimi dokumentami, a także zarzutu dot. przestępstw skarbowych oraz określonych w ustawie o rachunkowości.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzanych na okres 3 miesięcy. Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności do lat 10. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w październiku 2017 r., w wyniku zawiadomienia Kujawsko – Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w zakresie dotyczącym usiłowania wyłudzenia dotacji unijnych na kwotę prawie 13 mln zł w zakresie działania jednej z grup producenckich.

5 grup producentów żywności wyłudziło 342 mln złotych unijnych dotacji

W toku postępowania zebrany został materiał dowodowy, w oparciu o który ustalono, iż łącznie pięć grup producenckich żywności w latach 2007 – 2015, dokonało wyłudzeń mienia m.in. na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w łącznej kwocie ponad 400 ml zł, w tym wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę ponad 343 mln zł.

Wcześniej w sprawie tej zatrzymano siedem osób, którym przedstawiono zarzuty m.in. oszustw podatkowych, firmanctwa, wystawiania nierzetelnych faktur, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwania się takimi dokumentami, nieskładania sprawozdań finansowych – łącznie 60 zarzutów karnych. Sprawa ta ma charakter rozwojowy.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Siedlcach

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnik zginął pod ładowarką przegubową

Sądeccy policjanci, pod nadzorem prokuratora, ustalają przyczyny i okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło na drodze gminnej w miejscowości Tęgoborze w Małopolsce. 47-letni mieszkaniec...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE