Mimo opadów, zagrożenie suszą nadal duże

Zagrożenie suszą jest nadal duże. Lipcowe opady deszczu znacznie zmniejszyły deficyt wody dla wielu upraw. Obecnie susza zagraża najbardziej krzewom owocowym i roślinom strączkowym – poinformował Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.

zagrożenie suszą, rolnik, rolnictwo, zysk rolnika, szacowanie szkód w rolnictwie, IUNG, susza

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego nadal jest ujemna. Ale w porównaniu do poprzedniego okresu raportowania znacznie się zwiększyła w całej Polsce.

– W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski – poinformował instytut w raporcie.

Największy niedobór wody zanotowano w Poznaniu i jego okolicach. Bardzo duży deficyt wody odnotowano też na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej oraz na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, a także na Ziemi Lubuskiej i na Nizinie Śląsko-Łużyckiej.

Zagrożenie suszą wśród upraw

Aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw.
Największe zagrożenie suszą występowało wśród upraw krzewów owocowych. Podobne zagrożenie notowano również wśród upraw roślin strączkowych. Brak wody odczuły także zboża ozime, jare i tytoń.

Więcej deszczu, ale susza nie odpuszcza

W drugiej dekadzie lipca notowano już bardzo duże opady. W rezultacie średnia wartość KBW dla kraju uległa znacznemu zwiększeniu.

Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie spowodowały znaczne zmniejszenie deficytu wody dla wielu grup i gatunków roślin uprawnych. Nie mniej nadal występowały niedobory wody sprawiające, że susza notowana jest wśród pięciu gatunków i grup roślin – czytamy w raporcie IUNG.

Porośnięte zboża, presja chorób

Eksperci zaznaczają, że obecnie panujące warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych w zbożach. Pojawił się także problem z porastaniem ziarna – zwłaszcza w uprawach pszenżyta.

oprac. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics