Minister poparł, teraz KRIR chce programu wsparcia wapnowania gleb

Samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa o ustanowienie ogólnokrajowego programu wsparcia wapnowania gleb.

przywrócenie programu wapnowania gleb, wapnowanie gleb, dotacje do wapnowania gleb, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa

Przypomnijmy. Pod koniec listopada minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poparł starania izb rolniczych o przywrócenie dofinansowania wapnowania gleb na terenie całego kraju. Teraz samorząd zwrócił się o ustanowienie ogólnokrajowego programu w tym zakresie.

– Program dofinansowania odkwaszenia gleb, zdaniem samorządu rolniczego, mógłby być wzorowany na systemie sprawdzonym już w Polsce, koordynowanym przez izby rolnicze a wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel nie powinna być ograniczona limitem pomocy de minimis – mówił Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Wapnowanie gleb to konieczność

Samorząd rolniczy od lat zabiega o wznowienie dopłat do wapnowania gleb, przedstawiając argumenty uzasadniające konieczność odkwaszania gleb w kontekście ochrony środowiska.

– Liczymy, że zgodnie z zapowiedziami nastąpi porozumienie pomiędzy resortami rolnictwa i środowiska w tej kwestii, ale koordynować działania powinien minister – uważa Szmulewicz.

I dodaje, że prowadzenie pomocy do zakupu wapna nawozowego staje się sprawą pilną, gdyż w całym kraju znajdują się gleby wymagające odkwaszenia i proces ten pogłębia się z każdym rokiem.

Redakcja AgroNews, fot. Tauron Kopalnia Czatkowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here