Minister rolnictwa podsumował rok i przedstawił plany na kolejny

O tym, na co mogą liczyć rolnicy w nadchodzącym 2022 roku mówił dziś podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Wicepremier omówił najważniejsza wprowadzane rozwiązania.

Minister rolnictwa podsumował rok i przedstawił plany na kolejny
Minister rolnictwa podsumował rok i przedstawił plany na kolejny

Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej

Najważniejszym dokumentem, który określi perspektywy finansowe i kierunki działań, jest Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej – podkreślił wicepremier.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że zgodnie z wymogami dokument ten zostanie przekazany do Komisji Europejskiej do końca bieżącego roku.

Wicepremier poinformował, że w związku z ukierunkowaniem europejskiego rolnictwa na ochronę środowiska i ochronę klimatu, zmieniają się również zadania dla rolników. W przyjętym przez Radę Ministrów dokumencie znalazły się zapisy dotyczące gospodarstw rolnych poniżej 50 ha, które to gospodarstwa otrzymają płatności w wysokości 102 procent średniej unijnej.

Zadania dotyczące ochrony środowiska i ochrony klimatu będą realizowane poprzez działania zawarte w ekoschematach – dodał szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich

Kolejnym, niezwykle ważnym zadaniem w nadchodzącym roku będzie zbudowanie i wdrożenie powszechnego systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich – podkreślił wicepremier.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że system będzie się opierał na dużej dotacji z budżetu państwa.

W budżecie na rok 2022 mamy zapisane 1,5 mld złotych, aby dopłata do składek mogła być w maksymalnej wysokości 65 procent. W rezerwie budżetowej mamy również zabezpieczone 3 mld złotych. Te środki zapewniają ubezpieczenie w pełnym zakresie – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Zgodnie z przyjętymi założeniami rolnik będzie pokrywał jedynie 1/3 składki, a budżet państwa 2/3.

Będziemy promować system oparty na towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych, w którym niewykorzystane środki w danym roku będą mogły przechodzić na rok następny i w ten sposób będą wpływały na obniżenie składek – dodał wicepremier.

Narodowy Holding Spożywczy

Kolejnym, najważniejszym zadaniem na najbliższe miesiące będzie powołanie Narodowego Holdingu Spożywczego. Po zdecydowanym przyspieszeniu działań ich finał powinien nastąpić na wiosnę, jeszcze przed zbiorami owoców miękkich – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Według niego powstanie holdingu powinno wpłynąć na przełamanie monopoli i zmów cenowych, które miały miejsce w przeszłości.

Emerytury rolnicze

– Finalizujemy prace nad wprowadzeniem ustawy o rolniczych emeryturach, w której zawarte zostaną zapisy zrównujące w prawach rolników z powszechnym systemem emerytalnym. Dzięki temu rolnik przechodząc na emeryturę nie będzie musiał pozbywać się gospodarstwa – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Ubezpieczenia w KRUS

Zrównujemy w ramach KRUS, do wysokości w ramach ZUS, poziom odszkodowania za utratę 1 procenta zdrowia – z 809 złotych do 1033 złotych – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk oddając jednocześnie, że zwiększamy zasiłek chorobowy dla rolników z 10 zł/dzień do wysokości 20 zł/dzień oraz z 15 zł do 30 zł zasiłek chorobowy związany z COVID-19.

ASF

Szef resortu rolnictwa odniósł się również do problemów wynikających z ASF. Zwrócił przy tym uwagę, że oprócz dotychczasowych systemów wsparcia dla producentów trzody chlewnej podjęte zostały też działania mające na celu utrzymanie tej produkcji w przyszłości.

Podjęliśmy decyzję o dopłacie do 10 prosiąt w wysokości 1000 zł na jedną lochę – poinformował wicepremier.

Dodał przy tym, że to rozwiązanie dotyczy prosiąt urodzonych od 15 listopada 2021 do końca marca 2022.

Wsparcie dla rolników, którzy muszą zlikwidować hodowlę trzody chlewnej

– Kończymy prace związane z rozporządzeniem, na mocy którego zwiększona będzie stawka dla rolników utrzymujących świnie, którzy muszą zlikwidować stado z nakazu inspekcji weterynaryjnej – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Stawka ma zostać zwiększona z dotychczasowego poziomu 36 groszy za dzień za 1 sztukę do poziomu 1 złotego, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości sztuk z 50 do 200.

Paliwo rolnicze

Szef resortu rolnictwa zwrócił dziś uwagę, że od 1 stycznia rośnie stawka zwrotu części akcyzy zawartej w paliwie wykorzystywanym do produkcji rolnej ze 100 do 110 litrów na 1 ha oraz z 30 do 40 litrów na jedną dużą sztukę przeliczeniową.

Rolniczy Handel Detaliczny

– Kontynuujemy korzystne rozwiązania dla rolników w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego i oprócz zwiększenia kwoty wolnej od podatku z 40 do 100 tysięcy złotych wprowadzamy też możliwość sprzedaży tych produktów w piątki i w soboty na wyznaczonych,  bezpłatnych miejscach na bazarach – poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

PROW 2014-2020 dłużej

Szef resortu rolnictwa przypomniał również, że o kolejne dwa lata tj. do końca 2022 roku – został przedłużony czas wykorzystania środków w ramach PROW 2014-2020.

– Jest to niezbędne w okresie przejściowym, do czasu uruchomienia nowej perspektywy finansowej lat 2023-2027 – dodał wicepremier.

Zbiorniki retencyjne

Szef resortu rolnictwa poinformował także o finalizowaniu prac związanych z rozporządzeniem dotyczącym budowy zbiorników retencyjnych w gospodarstwach rolnych. Te zbiorniki będą mogły mieć powierzchnie nie większą niż 0,5 ha i głębokość do 3 metrów. Planowane jest wsparcie ich budowy do kwoty 15 tysięcy złotych na 1 zbiornik. Jednocześnie trwają prace nad uproszczeniem procedur związanych z budową zbiorników retencyjnych w gospodarstwach.

Agroenergia

– Przyszły rok to także prasce legislacyjne związane z szerszym wsparciem w ramach programu Agroenergia – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Według szefa resortu rolnictwa program ten daje nie tylko możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ale także sprzyja obniżeniu kosztów produkcji rolnej i zbudowaniu dodatkowego źródła dochodów dla rolników.

Schroniska dla zwierząt

Finalizowane są także prace dotyczące poprawy dobrostanu zwierząt w ramach ustalenia wymogów weterynaryjnych dla schronisk dla zwierząt.

Na zakończenie dzisiejszej konferencji wicepremier, Henryk Kowalczyk zaznaczył, że rok 2021 był rokiem trudnym dla rolnictwa w Polsce, ale też dla rolnictwa europejskiego.

– Podejmowaliśmy niezbędne działania, które łagodziły negatywne skutki dając jednocześnie nadzieję na poprawę sytuacji – podkreślił wicepremier i złożył rolnikom świąteczne życzenia.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia, święta radości, pojednania i nadziei. I tej nadziei, wiary oraz łask bożych życzę wszystkim polskim rolnikom – powiedział szef resortu rolnictwa.

Źródło i fot.: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE