Ministerstwo liczy, że embargo USA na polską wieprzowinę zostanie szybko zniesione

Amerykańskie embargo na polską wieprzowinę to duży cios dla branży. USA jest jednym z głównych importerów tego mięsa. Tylko od stycznia do sierpnia tego roku dostarczyliśmy tam ponad 43 tys. ton produktów wieprzowych o wartości blisko 460 mln zł. W tej sprawie z zastępcą ambasadora Stanów Zjednoczonych E. F. Green’em rozmawiali minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Embargo USA na polską wieprzowinę, trzoda chlewna, embargo, USA, Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii, minister Przedsiębiorczości i Technologii

Embargo USA na polską wieprzowinę

Pod koniec ubiegłego tygodnia zaskoczyła nas informacja, że USA ogłosiły embargo na mięso wieprzowe z Polski. Powodem ma być występujący w naszym kraju afrykański pomór świń.

Wstrzymanie importu obowiązuje od 18 października, a restrykcje mają charakter czasowy. Jednak Amerykański Departament Rolnictwa ds. Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin nie określił daty, do kiedy mają obowiązywać.

W piątek wieczorem w tej sprawie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk spotkali się z zastępcą ambasadora Stanów Zjednoczonych E. F. Green’em.

Wyjaśnili, że mięso, które trafiło na rynek amerykański spełniało wszystkie wymogi przepisów weterynaryjnych, w tym przepisów prawa europejskiego.

Doszło do pomyłki?

Według informacji Głównego Inspektora Weterynarii doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso. Szczegółowe informacje trafiły już drogą formalną do właściwych instytucji w Waszyngtonie.

– Liczymy, że przedstawione wyjaśnienia spowodują szybką korektę podjętej decyzji. Obydwie strony pozostają w kontakcie roboczym do ostatecznego wyjaśnienia sprawy – podkreśla minister technologii.

Pełni obaw są nadal producenci trzody chlewnej. Ich zdaniem decyzja władz amerykańskich może znacznie pogorszyć sytuację na rynku wieprzowiny w Polsce. USA jest bardzo znaczącym rynkiem dla naszego sektora wieprzowiny.

– Sprzedajemy tam najbardziej wartościowe elementy i produkty wieprzowe. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. na rynek USA dostarczyliśmy ponad 43 tys. ton produktów wieprzowych o wartości blisko 460 mln zł. Po zamknięciu granicy duże ilości niesprzedanej wieprzowiny pozostaną w kraju wywołując zwiększoną presję na cenę żywca wieprzowego – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. MPiT, KZPPTCH

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeceny na rynku rzepaku nabierają tempa

Kompleks oleistych traci na wartości za sprawą dobrych warunków upraw w Brazylii, gdzie rosną szanse na rekordowe zbiory soi. Soja w Chicago zaczyna też odczuwać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics