Ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej zacieśniają współpracę

Zacieśnienie współpracy makroekonomicznej w dziedzinie biogospodarki, rolnictwa, gospodarki leśnej i rybołówstwa oraz rozmowy o problemie podwójnej jakości żywności w UE były głównymi tematami spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji. Efektem jest m. in. podpisanie deklaracji BioEast.

Grupa Wyszehradzka, rolnictwo, portal rolny, biogospodarka, Jan Krzysztof Ardanowski,

W rozmowach zorganizowanych w ramach podsumowania prezydencji Słowacji w V4 wzięli udział ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej, a także przedstawiciele Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii, Estonii, Litwy, Łotwy i Francji.

Biogospodarka wyzwaniem dla świata

Biogospodarka staje się coraz ważniejszą gałęzią produkcji rolniczej. Przyczynia się do zwiększenia jakości i bezpieczeństwa produktów spożywczych, a także gospodarowania źródłami bioenergetycznymi i odnawialnymi. Dziesiątka państw Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczących w spotkaniu, zamierza wystąpić o unijne środki na finansowanie projektów związanych z biogospodarką. Polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślał, że Polska „powinna być liderem” w zrównoważonym wykorzystaniu biologicznych zasobów odnawialnych do produkcji dóbr i usług.

BioEast to także deklaracja wsparcia transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii. Państwa Europy Środkowo Wschodniej zapewniły także konieczność utrzymania konkurencyjności w ramach struktur unijnych oraz zobowiązały się do utworzenia nowych miejsc pracy.

Brak zgody na podwójne standardy

Ministrowie dyskutowali o podwójnej jakości żywności w kontekście zatwierdzenia przez Parlament Europejski dyrektywy w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześniania przepisów dotyczących ochrony konsumenta. Minister Ardanowski poinformował, że podwójne standardy produktów nie mają uzasadnienia na wspólnym rynku europejskim, a zasady uczciwej konkurencji zobowiązują, aby wszyscy konsumenci byli traktowani jednakowo.

Ardanowski zwrócił uwagę, że UE będzie skutecznie konkurować na globalnym rynku tylko w przypadku równego traktowania i wspierania krajów regionu z państwami tzw. „starej Unii”.

Współpraca polsko-czeska

Na marginesie szczytu doszło także do dwustronnych rozmów polskiego ministra z jego czeskim odpowiednikiem Miroslavem Tomanem. Spotkanie odbyło się w kilka miesięcy po napięciach dotyczących konfliktu wokół polskie mięsa. Najpierw wykryto nielegalny ubój bydła, z którego mięso trafiło do wielu państw UE, w tym Czech. Następnie Czesi wprowadzili kontrole mięsa z Polski po znalezieniu bakterii salmonelli w sprowadzonej z Polski wołowinie. Eksport polskich produktów rośnie z roku na rok, ale ostatnie napięcia podkopały zaufanie czeskich partnerów.

Dlatego spotkanie dotyczyło głównie współpracy w kwestii bezpieczeństwa i jakości żywności. Podkreślono wolę ścisłej współpracy polskich i czeskich inspekcji sanitarnych oraz chęć wymiany doświadczeń obu państw.

Minister Ardanowski potwierdził gotowość do organizacji w Polsce roboczej wizyty głównego lekarza weterynarii Republiki Czeskiej w najbliższym terminie. Ministrowie ustalili, że o każdym przypadku wykrycia nieprawidłowości dotyczących żywności pochodzącej zarówno z Polski, jak i Czech, będzie niezwłocznie informowana druga strona celem jak najszybszego ustalenia źródła zakażenia.

Źródło: Euractiv.pl, fot. MRiRW

Advertisement

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policja odzyskała dwa skradzione Ursusy. Surowa kara dla złodziei

Dzięki intensywnym działaniom operacyjnym funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu udało się odzyskać dwa skradzione ciągniki rolnicze, których wartość wynosi około...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics