Ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej zacieśniają współpracę

Zacieśnienie współpracy makroekonomicznej w dziedzinie biogospodarki, rolnictwa, gospodarki leśnej i rybołówstwa oraz rozmowy o problemie podwójnej jakości żywności w UE były głównymi tematami spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji. Efektem jest m. in. podpisanie deklaracji BioEast.

Grupa Wyszehradzka, rolnictwo, portal rolny, biogospodarka, Jan Krzysztof Ardanowski,

W rozmowach zorganizowanych w ramach podsumowania prezydencji Słowacji w V4 wzięli udział ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej, a także przedstawiciele Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii, Estonii, Litwy, Łotwy i Francji.

Biogospodarka wyzwaniem dla świata

Biogospodarka staje się coraz ważniejszą gałęzią produkcji rolniczej. Przyczynia się do zwiększenia jakości i bezpieczeństwa produktów spożywczych, a także gospodarowania źródłami bioenergetycznymi i odnawialnymi. Dziesiątka państw Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczących w spotkaniu, zamierza wystąpić o unijne środki na finansowanie projektów związanych z biogospodarką. Polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślał, że Polska „powinna być liderem” w zrównoważonym wykorzystaniu biologicznych zasobów odnawialnych do produkcji dóbr i usług.

BioEast to także deklaracja wsparcia transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii. Państwa Europy Środkowo Wschodniej zapewniły także konieczność utrzymania konkurencyjności w ramach struktur unijnych oraz zobowiązały się do utworzenia nowych miejsc pracy.

Brak zgody na podwójne standardy

Ministrowie dyskutowali o podwójnej jakości żywności w kontekście zatwierdzenia przez Parlament Europejski dyrektywy w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześniania przepisów dotyczących ochrony konsumenta. Minister Ardanowski poinformował, że podwójne standardy produktów nie mają uzasadnienia na wspólnym rynku europejskim, a zasady uczciwej konkurencji zobowiązują, aby wszyscy konsumenci byli traktowani jednakowo.

Ardanowski zwrócił uwagę, że UE będzie skutecznie konkurować na globalnym rynku tylko w przypadku równego traktowania i wspierania krajów regionu z państwami tzw. „starej Unii”.

Współpraca polsko-czeska

Na marginesie szczytu doszło także do dwustronnych rozmów polskiego ministra z jego czeskim odpowiednikiem Miroslavem Tomanem. Spotkanie odbyło się w kilka miesięcy po napięciach dotyczących konfliktu wokół polskie mięsa. Najpierw wykryto nielegalny ubój bydła, z którego mięso trafiło do wielu państw UE, w tym Czech. Następnie Czesi wprowadzili kontrole mięsa z Polski po znalezieniu bakterii salmonelli w sprowadzonej z Polski wołowinie. Eksport polskich produktów rośnie z roku na rok, ale ostatnie napięcia podkopały zaufanie czeskich partnerów.

Dlatego spotkanie dotyczyło głównie współpracy w kwestii bezpieczeństwa i jakości żywności. Podkreślono wolę ścisłej współpracy polskich i czeskich inspekcji sanitarnych oraz chęć wymiany doświadczeń obu państw.

Minister Ardanowski potwierdził gotowość do organizacji w Polsce roboczej wizyty głównego lekarza weterynarii Republiki Czeskiej w najbliższym terminie. Ministrowie ustalili, że o każdym przypadku wykrycia nieprawidłowości dotyczących żywności pochodzącej zarówno z Polski, jak i Czech, będzie niezwłocznie informowana druga strona celem jak najszybszego ustalenia źródła zakażenia.

Źródło: Euractiv.pl, fot. MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

siedem − cztery =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,898ObserwującyObserwuj
7,080SubskrybującySubskrybuj

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego poszukują mikroorganizmów „zjadających” plastiki

Poszukiwania nieznanych dotąd mikroorganizmów rozkładających plastiki to główny cel projektu prowadzonego przez zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Projekt, którego celem jest odnalezienie mikroorganizów...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE