Mleczarze apelują do nowej Premier

Federacja Związków Zawodowych Pracowników Mleczarstwa w Polsce i Związek Spółdzielni Mleczarskich wystosowały wspólny list do pani premier Ewy Kopacz z apelem o podjęcie działań na rynku mleczarskim, które mogły by zahamować lub zminimalizować skutki wprowadzenia rosyjskiego embarga.

\"rolnictwo,
 

Autorzy listu zwracają uwagę, że zwiększona podaż na rynku krajowym produktów mleczarskich spowodowana wstrzymaniem eksportu do Rosji z zwiększonym skupem mleka o ok. 8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku powoduje gwałtowny spadek cen produktów melczarskich na rynku krajowym.

Dodatkowo, zdaniem KZSM i FZZPM, sytuację, tę potęgują nieuczciwe praktyki sieci handlowych wykorzystujących sytuację polityczną do maksymalizacji swoich zysków oraz skokowy spadek cen przetworów na rynkach unijnych i światowych.

Czytaj także:
Nowe przepisy UE dotyczące pasz leczniczych
Znamy już laureatów VIII Rankingu Spółdzielni Mleczarskich!
KPIR domaga się rekompensat dla producentów mleka

– Sytuacja ta ze względu na swą dynamikę i zakres może spowodować kryzys w całej branży mleczarskiej poprzez spadek cen mleka w skupie, ale także poprzez redukcję płac i zatrudnienia – czytamy w liście.

KZSM i FZZPM zwracają się do Premier w szczególności o doraźną pomoc polskim producentom mleka w postaci zaliczenia opłat z tytułu przekroczonej kwoty mlecznej w roku kwotowym 2013/2014. Domagają się także wprowadzenia dopłat interwencyjnych w zakresie eksportaowanych produktów mleczarskich oraz rekompensat dla dostawców mleka w wysokości 15 gr/kg mleka wprowadzonego do obrotu w okresie trwania embarga. Poza tym postulują o redukcję w roku kwotowym 2014/2015 tzw. współczynnika korekty tłuszczowej, a także o interwencyjny wykup zapasów nadwyżek wyprodukowanych towarów przez ARR.
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here