Mleko zdominowało dyskusję na Radzie Ministrów UE!

Minister Marek Sawicki przewodniczył delegacji polskiej, która uczestniczyła w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej. Spotkanie odbywało się 16 – 17 czerwca w Luksemburgu.

 

\"\"

 

W porządku posiedzenia Rady była dyskusja nad zmianą Rozporządzenia Rady i PE 1308/2013 w kierunku ujednolicenia programów „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. Na wniosek Polski oraz 9. innych państw członkowskich Prezydencja grecka odnotowała w protokole z posiedzenia Deklarację 10 państw członkowskich w sprawie przeglądu legislacji w tym zakresie i potrzeby dobrych rozwiązań. Polska zwróciła szczególną uwagę na potrzebę zapewnienia odpowiedniego finansowania dla programu „Mleko w szkole” oraz dodanie produktów przetworów owocowych do programu warzywno-owocowego.

W odniesieniu do sprawozdania Komisji w sprawie wdrożenia przepisów dotyczących organizacji producentów, funduszy operacyjnych i programów operacyjnych w sektorze owoców i warzyw na wniosek 10 państw członkowskich, w tym Polski – Prezydencja Grecka odnotowała w protokole z posiedzenia Deklarację tych państw, w sprawie potrzeby dobrych rozwiązań i niezwłocznego przeglądu legislacji w tym zakresie.

Głównym tematem gorących dyskusji ministrów rolnictwa był punkt agendy dotyczący sprawozdania Komisji dla PE i Rady ws. rozwoju sytuacji rynkowej w sektorze mleka i przetworów mlecznych. Opracowane na tej podstawie konkluzje Rady uzyskały poparcie

17 państw członkowskich (nie osiągając jednak wymaganej większości kwalifikowanej o co zabiegała Komisja). Sprzeciw w odniesieniu do dostosowania współczynników korekty zawartości tłuszczu obowiązujących w ramach systemu kwotowania mleka zgłosiło 11 państw (FR, HU, SK, CZ, HR, BG, PT, SI, SE, IT, UK). Wobec powyższych ustaleń Polska poparła wniosek Austrii, aby kontynuować prace w tym zakresie w lipcu br., gdy przewodnictwo w Radzie obejmą Włosi.

Czytaj także:
Czy unikniemy kar za nadmiar mleka?
Ceny skupu mleka na niższym poziomie?
Smak odzyskanej wolności

W kolejnym punkcie obrad KE przedstawiła rezolucję PE w sprawie ustanowienia zasad stosowania obowiązkowego wskazania kraju pochodzenia lub miejsca pochodzenia świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa świń, owiec, kóz i drobiu. W rezolucji PE wzywa KE do przyjęcia obowiązkowego oznakowania mięsa ww. gatunków zwierząt. Państwa członkowskie uznały postulaty Parlamentu Europejskiego za zbyt kosztowne i biurokratyczne.

Minister Sawicki odbył także szereg spotkań bilateralnych m.in. z komisarzem Dacianem Ciolosem oraz ministrem rolnictwa Litwy w sprawie przyszłości sektora mleczarskiego. Uczestniczył też w spotkaniu ministrów rolnictwa Europejskiej Partii Ludowej – EPP oraz w spotkaniu unijnych Ministrów rolnictwa z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga rolnicy! Nowa metoda oszustów – działają metodą na pracownika PIP!

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim na wniosek Prokuratury zastosował tymczasowe aresztowania wobec 57- latka i 55- latka z Warszawy. Mężczyźni podając się za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics