Mniejsze dochody rolników

KOMITETY COPA-COGECA SPRZECIWIAJĄ SIĘ EUROPEJSKIM PROPOZYCJOM W SPRAWIE REDUKCJI WYDATKÓW NA ROLNICTWO W 2011 ROKU

Komitety Copa-Cogeca sprzeciwiły się propozycjom odnoszącym się do redukcji wydatków UE na rolnictwo o prawie 3% w przyszłym roku i wezwały europejskich decydentów politycznych do zwiększenia funduszy na rolnictwo w trakcie podejmowania decyzji w sprawie wspólnotowego budżetu 2001, w Brukseli, 6 grudnia.

Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca, ostrzegł « Dochody rolników zanotowały spadek o prawie 12% w zeszłym roku i osiągnęły krytyczny poziom, to znaczy mniej niż 50% średniego wynagrodzenia w innych sektorach. W kontekście wyzwań związanych z dalszą liberalizacją handlu, zmianami klimatu, wzrastającą niestabilnością cen oraz wzrostem światowego zapotrzebowania na żywność, nie możemy zaakceptować dodatkowych obciążeń nakładanych na europejskich rolników. Szczególnie, ponieważ wiemy, że istnieje znaczący margines finansowy w wysokości 1, 68 miliardów euro w nowej propozycji projektu budżetu dla rolnictwa w stosunku do finansowej granicy określonej w wieloletnich ramach finansowych».

Kontynuował mówiąc: « Trzeba dysponować silną Wspólną Polityką Rolną, która będzie wyposażona w odpowiednie źródła budżetowe, aby stawić czoła coraz liczniejszym wyzwaniom. Komitety Copa-Cogeca domagają się zatem od negocjatorów Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady rewizji budżetu na 2011 rok podczas poniedziałkowego posiedzenia. Instytucje europejskie zbierają się, aby postarać się wyjść z sytuacji impasu i znaleźć porozumienie w sprawie budżetu 2011. Zdaniem Komitetów Copa-Cogeca, wydatki na rolnictwo muszą zostać zwiększone w porównaniu z 2010 rokiem, jednocześnie ze wzrostem całkowitego budżetu europejskiego. Bardzo ważne jest, aby zagwarantować dynamiczny europejski sektor rolny, sektor, który zatrudnia 28 milionów obywateli, którzy przyczyniają się do witalności ekonomicznej oraz do zapewniania atrakcyjności obszarów wiejskich.  

Źródło: COPA-COGECA, www.copa-cogeca.be, fot. sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak może wyglądać polskie rolnictwo jeśli wyjdziemy z Unii Europejskiej?

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego warto sobie zadać to pytanie. Pytanie, o tyle zasadne, że wydarzenia ostatnich dwóch lat, czyli bezrefleksyjne otworzenie rynku unijnego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics