Modyfikacje genetyczne przyszłością żywności w UE?

Czeski minister rolnictwa Marek Výborný jest przekonany, że nowe techniki modyfikacji genetycznej (NGT) mogą pomóc Europie uporać się ze zmianami klimatycznymi i wyzwaniami związanym z wyżywieniem populacji. „Nie możemy pozostać w tyle”, podkreśla.

Modyfikacje genetyczne przyszłością żywności w UE?

W obliczu obaw związanych ze zmianami klimatu i rosnącą liczbą ludności na świecie, nacisk na zapewnienie europejskim konsumentom bezpiecznej, niedrogiej i wysokiej jakości żywności jest kluczowy. Według czeskiego ministra odpowiedzią na te wyzwania mogą być zaawansowane techniki naukowe – takie jak edycja genów.

Komisja Europejska zaproponowała złagodzenie przepisów dotyczących NGT w lipcu 2023 r.

Do tej pory techniki te podlegały dyrektywie w sprawie GMO wraz z rygorystycznym procesem zatwierdzania. Jednakże naukowcy od dawna twierdzą, że techniki genomiczne są znacznie delikatniejsze i bardziej zaawansowane oraz nie stwarzają żadnego zagrożenia.

– Te techniki są już powszechne na całym świecie, a Europa nie może pozostać w tyle. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby ten tekst legislacyjny jak najszybciej przeszedł przez struktury UE i mógł zostać pozytywnie zastosowany w praktyce – powiedział minister podczas debaty na NGT organizowanej przez EURACTIV.cz.

Jak informował wcześniej EURACTIV, ministrowie rolnictwa UE są podzieleni w sprawie luźniejszych zasad edycji genów – Węgry i Austria są wyraźnie przeciw, a Niemcy wyraziły obawy co do zdolności patentowej NGT.

Výborný przyznał, że chciałby odegrać aktywną rolę i przekonać europejskich partnerów o korzyściach płynących z NGT. „Jeśli uda się, nawet w drodze nieformalnych dyskusji, skierować sprawy we właściwym kierunku, będę pierwszym, który to zrobi”, powiedział.

Podkreślił także, że kwestię NGT i ich różnicy w stosunku do GMO należy dobrze wyjaśnić społeczeństwu.

O rozluźnieniu przepisów dotyczących NGT dyskutowano także w komisji AGRI Parlamentu Europejskiego. Według czeskiej eurodeputowanej Michaeli Šojdrovej (KDU-ČSL, EPP) propozycja ma szansę zostać pomyślnie przyjęta.

Wszystkie partie, z wyjątkiem Zielonych, przejawiają duże poparcie dla tego prawodawstwa – powiedziała Šojdrová. Spodziewa się, że burzliwe dyskusje będą dotyczyły potencjalnego wykorzystania NGT w rolnictwie ekologicznym, co wykluczają wstępne zapisy propozycji KE.

Autor Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Kinga Wysocka

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics