Morawiecki i Kowalczyk zapowiadają kolejną falę pomocy dla rolników

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem byli gośćmi VIII Kongresu Rolnictwa RP, który odbywał się w Warszawie.

Morawiecki i Kowalczyk zapowiadają kolejną falę pomocy dla rolników
Morawiecki i Kowalczyk zapowiadają kolejną falę pomocy dla rolników

– Czekamy na decyzję KE w sprawie zgody na dopłaty do nawozów i wpisanie do ustawy nawozów jako produktu energochłonnego – powiedział szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wicepremier zapewnił również o podejmowanych działaniach, które mają nie dopuścić do likwidacji kolejnych hodowli trzody chlewnej z powodu niskich cen.

– Do końca marca obowiązuje pomoc w postaci dopłat do loch. Jeżeli ceny wieprzowiny nie wzrosną będziemy pewnie podejmować decyzję o przedłużeniu tej pomocy – zapowiedział wicepremier.

Występując na VIII Kongresie Rolnictwa RP szef resortu rolnictwa zapowiedział także skierowanie w tym tygodniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów gotowego projektu ustawy o emeryturach rolniczych. Projekt przewiduje możliwość korzystania z emerytury rolniczej bez konieczności zaprzestania działalności w gospodarstwie.

Budujemy system ubezpieczeń wzajemnych, bo to jest najlepszy system ubezpieczeń. Będziemy oferować kompleksowe ubezpieczenia od wszelkich ryzyk, w tym także suszy – poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Postępy w walce z ASF

Wicepremier przekazał ponadto informacje o postępach w walce z ASF.

Od 17 grudnia nie było nowego ogniska ASF w hodowlach, pomoc rolnikom w przygotowaniu planów bioasekuracji przynosi efekty – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa przypomniał jednocześnie, że wirus ASF dalej jest obecny w środowisku i niezbędne jest jak najbardziej precyzyjne przeliczenie dzików, aby możliwa była redukcja ich populacji.

Morawiecki zapowiedział wdrażanie programu wspierającego przetwórstwo

Szef rządu zwrócił uwagę, że najważniejszymi zadaniami są obecnie gwałtowne wzrosty cen energii oraz walka a ASF.

– Apeluję do Komisji Europejskiej: dajcie nam jak najszybciej zgodę, żebyśmy z naszych pieniędzy budżetowych mogli pomagać polskiemu rolnikowi – powiedział premier Morawiecki.

Zwrócił jednocześnie uwagę na konieczność skrócenia drogi od pola do stołu i zapowiedział wdrażanie programu wspierającego przetwórstwo.

Zrobimy wszystko, użyjemy wszelkich możliwych środków regulacyjnych, finansowych, fiskalnych, żeby Polska wieś była wsią zwycięstwa, zwycięstwa na jednolitym rynku europejskim – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Rolnicy będą zadowoleni. Do poniedziałku pogodę będą kształtowały niże

Do poniedziałku pogodę będą kształtowały niże, z północnego zachodu napłynie chłodne powietrze polarne morskie z domieszką powietrza pochodzenia arktycznego. Od wtorku lekkie ocieplenie i nadal deszczowo. W piątek zachmurzenie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE