Moskwa: W sezonie grzewczym nie zabraknie węgla po gwarantowanej cenie

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła, że nie zabraknie węgla po gwarantowanej cenie. Rząd podejmuje działania mające na celu ochronę obywateli korzystających z ogrzewania węglowego, przed nieuczciwymi praktykami na rynku tego surowca.

W sezonie grzewczym nie zabraknie węgla po gwarantowanej cenie
W sezonie grzewczym nie zabraknie węgla po gwarantowanej cenie

Minister Anna Moskwa wraz z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem wzięła udział w konferencji prasowej, która odbyła się 7 czerwca w Warszawie. Jej głównym tematem były działania podejmowane przez rząd RP, mające na celu ukrócenie procederu spekulacji cenami węgla. Chodzi o dostępny na rynku surowiec, przeznaczony dla odbiorców indywidualnych.

Spotkaliśmy się z problemem dostępności węgla w sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Dlatego przekierujemy cały dostępny polski węgiel, również zwiększając jego wydobycie, do PGG. Niektórzy polscy pośrednicy, korzystają ze zrobionych wcześniej zapasów surowca, często zakupionych po dużo niższych cenach. Zawyżają ceny, wykorzystując sytuację, że węgiel jest potrzebny w wielu polskich domach – mówiła minister Anna Moskwa.

Aby zaradzić tym praktykom, polski rząd pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami, których zarys przedstawiła minister Moskwa.

Wprowadzimy narzędzie, które zapewni kompensatę podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej, przekazać do odbiorców indywidualnych dostępne zasoby węgla. O kwotach będziemy informować w najbliższych dniach – zaznaczyła minister.

Moskwa: Nie brakuje gazu, nie zabraknie i węgla 

Cały węgiel, który mamy na rynku będzie przekierowany przez PGG. Pozwoli nam to mieć pełną kontrolę nad jego ceną. Mogę zapewnić, że w okresie jesienno-zimowym tego surowca nie zabraknie – dodała. Proszę także by nie powielać rosyjskiej narracji, o tym, że węgla zabraknie, bo wprowadzono sankcje na ich węgiel. Tak samo próbowano szantażować zakręceniem rosyjskiego gazu. Nie brakuje gazu, nie zabraknie i węgla – podkreśliła minister.

Minister klimatu i środowiska przypomniała też o możliwości ubiegania się dodatek osłonowy.

W maksymalnej kwocie to ponad 1400 zł. Czas na składanie wniosków jest do października. To pieniądze, które mogą stanowić dodatkowe wsparcie dla osób, które korzystają z węgla – powiedziała minister Moskwa.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skutki susz nie są natychmiastowe, narastają powoli

Skutki susz nie są natychmiastowe, ale narastają powoli, i szczególnie odczuwalne są w rolnictwie przez obniżenie plonów wielu gatunków roślin uprawnych - ocenił dr...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE