Możemy ponownie eksportować mięso wołowe do Serbii

Polscy producenci mięsa wołowe dostali zielone światło na ponowny eksport mięsa do Serbii – poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

Jak czytamy w komunikacie w dniu 12 maja 2020 r. służby weterynaryjne Polski i Serbii zakończyły renegocjacje wzoru weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla świeżego mięsa wołowego wywożonego do Republiki Serbii.

Nowe wzory świadectw

Nowy wzór świadectwa zdrowia zawiera zapisy dot. statusu kraju o znikomym ryzyku wystąpienia BSE w odniesieniu do kraju pochodzenia zwierząt, z których pozyskano mięso, a także odniesienia do aktualnie obowiązujących aktów prawnych dot. bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego.

Uzgodnienie nowego wzoru świadectwa zdrowia skutkuje możliwością przywrócenia wysyłek mięsa wołowego z Polski na rynek serbski.

Singapur otwiera rynek dla polskich produktów

Możliwość eksportu produktów mięsnych na rynek Singapuru

W wyniku negocjacji prowadzonych pomiędzy Głównym Lekarzem Weterynarii i służbą weterynaryjną Singapuru uzgodnione zostały 3 nowe wzory świadectw weterynaryjnych:

  • świadectwo zdrowia na wywożone z Polski do Singapuru produkty mięsne wołowe puszkowane/poddane sterylizacji w autoklawie;
  • świadectwo zdrowia na wywożone z Polski do Singapuru produkty mięsne wieprzowe;
  • świadectwo zdrowia na wywożone z Polski do Singapuru produkty mięsne drobiowe.

Jednocześnie władze Singapuru zatwierdziły 4 polskie zakłady zainteresowane eksportem ww. produktów mięsnych.

Źródło: GIW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here