MRiRW: nie ma wciąż możliwości szczepienia norek przeciwko COVID-19

Minister rolnictwa zaprzeczył doniesieniom medialnym dotyczącym możliwości szczepienia norek przeciwko COVID-19. Szczepionka Zoetis SARS-CoV-2 jest póki co, jedynie eksperymentalnym produktem leczniczym, który nie posiada rejestracji.

Szczepionka Zoetis SARS-CoV-2  nie jest dopuszczona do obrotu

Ministerstwo Rolnictwa podkreśliło, że szczepionka Zoetis SARS-CoV-2  nie jest dopuszczona do obrotu i nie można zastosować jej ani u norek, ani u zwierząt towarzyszących człowiekowi.

„Z informacji, jakie zostały przekazane dyrektorowi PIWet-PIB wynika, że prace nad rozwojem szczepionki przeciw SARS-CoV-2, w odniesieniu do jej potencjalnej skuteczności w stosowaniu u zwierząt, cały czas trwają. Na tym etapie nie można jeszcze podać precyzyjnej i wiążącej informacji o poziomie skuteczności preparatu” – czytamy w komunikacie MRiRW.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz PIWet-PIB zgadzają się z opinią firmy prowadzącej prace nad szczepionką, że: „zarażenie norek SARS-CoV-2 skutkowało powstaniem nowych wariantów wirusa i zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz bezpośrednim wpływem na wystąpienie choroby u norek, ukazując tym samym pilną potrzebę podejścia do zakażenia u norek hodowlanych jako do całościowej kontroli nad chorobą”.

Resort opracował akty prawne dotyczące ochrony zdrowia

Resort już jakiś czas temu podjął działania zmierzające do opracowania i wdrożenia aktów prawnych według rekomendacji Europejskiego Urzędu ds Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), czy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), których naczelną zasadą jest weterynaryjna ochrona zdrowia publicznego, w myśl zasady One Health (Jedno Zdrowie).

Norki amerykańskie i fretki są podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2

Wprowadzenie krajowych przepisów w zakresie monitorowania i zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowia publicznego związanego z zagrożeniem spowodowanym SARS-CoV-2. Wirus ten jest zoonotyczny. Pochodzenia jego do tej pory nie udało się określić. Przez ponad rok panowania pandemii jedynie u norek stwierdzono dalszą transmisję norka-norka i norka-człowiek.

Przepisy w zakresie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek wprowadzono w celu ograniczenia do minimum ryzyka przeniesienia wirusa z norek na ludzi oraz ograniczenia do minimum niekontrolowanego szerzenia się zakażenia wśród norek utrzymywanych w gospodarstwie.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi polecił dyrektorowi PIWet-PIB w Puławach, prof. Krzysztofowi Niemczukowi wyjaśnienie wszystkich możliwych wątpliwości natury epizootycznej oraz administracyjnej. Zweryfikowane zostaną między innymi informacje dotyczące etapów procesu rejestracji preparatu i ewentualnego dopuszczenia do stosowani w innych państwach UE lub w USA.

AM/Redakcja AgroNews na podst. MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics