Norki amerykańskie i fretki są podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że według raportu naukowego EFSA i ECDC norki amerykańskie i fretki są istotnie podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Norki amerykańskie i fretki są podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2
Norki amerykańskie i fretki są podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 foto:pixabay

Na fermach wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko poprzez kontakt pośredni i bezpośredni, czemu sprzyja duże zagęszczenie zwierząt. Z drugiej strony niewielka odległość między fermami stanowi czynnik ryzyka szybkiej transmisji wirusa z fermy na fermę.

Zakażenie odnotowano na 400 fermach norek

Do 29 stycznia br. zakażenie odnotowano na 400 fermach norek w 9 krajach UE. 290 w Danii, 69 w Holandii, 21 w Grecji, 13 w Szwecji, 3 w Hiszpanii, 2 na Litwie, 1 we Francji, we Włoszech i w Polsce.

Ze względu na ryzyko dla zdrowia publicznego stwarzane przez SARS-CoV-2 raport obejmuje rekomendacje dotyczące strategii planu monitorowania. Monitoring uwzględnia konieczność wczesnego wykrywania zakażeń i traktowania wszystkich ferm norek jako zagrożonych zakażeniem.

Zwierzęta powinno się losowo badać

Losowo wybrane zwierzęta powinno się badać metodą RT-PCR najlepiej w odstępach tygodniowych.  Zwierzęta martwe lub przejawiające objawy kliniczne (w liczbie co najmniej 5 osobników) powinny być badane w celu potwierdzenia zakażenia. Pozytywne próbki sekwencjonowane w celu monitorowania ewolucji wirusa a otrzymane wyniki upubliczniane.

Wirus u norek może przenikać na człowieka i odwrotnie !!!

Eksperci zalecają także częste badanie personelu i wszystkich osób mających kontakt ze zwierzętami.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Bezterminowe uprawnienia do stosowania pestycydów przez rolników – dyskusja trwa

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa w sprawie rozważenia możliwości wprowadzenia dla rolników uprawnień do stosowania środków ochrony roślin bezterminowo. Resort...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE